1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İngiltere Türkiye'ye silah satışını askıya aldı
İngiltere Türkiye'ye silah satışını askıya aldı

İngiltere Türkiye'ye silah satışını askıya aldı

Türkiye’nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı ile ilgili parlamentoda konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkesinin Türkiye'ye silah satışını askıya aldığını duyurdu.

A+A-

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkesinin Türkiye’ye yönelik savunma ihracatını gözden geçireceğini söyledi. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonla ilgili parlamentoda konuşan Raab, İngiltere’nin Türkiye'ye silah satışı ile ilgili gözden geçirme sürene kadar savunma ihracatına lisans vermeyeceğini ifade etti.

Raab, "İngiltere hükümeti, silah ihracatı kontrolüyle ilgili sorumluluğunu çok ciddiye alıyor ve elbette bu durumda Türkiye'ye yönelik savunma ihracatımızı dikkatli bir şekilde ve devamlı gözden geçireceğiz. Bu inceleme sürene kadar Suriye'de askeri operasyonlarda kullanılabilecek kalemler için Türkiye'ye ihracat lisansı verilmeyecek." dedi.

"Türkiye, göçmenleri müttefikleri karşısında jeopolitik bir rehine olarak kullanamaz"

"Türkiye, topraklarındaki Suriyeli göçmenleri Avrupalı müttefikleri karşısında jeopolitik bir rehine olarak kullanamaz" diyen İngiliz bakan, Suriye'de zorlamayla tek taraflı bir demografik değişikliğe izin vermeyecekleri uyarısında bulundu.

Türkiye’nin meşru endişelerini anladıklarını kaydeden İngiliz bakan, bununla birlikte, Türkiye’nin operasyonunun bölge istikrarına zarar verdiğini söyledi. İngiliz bakan, “düşüncesiz ve ters etki yapıcı buldukları” operasyonun Rusya’nın işine yarayacağı görüşünü dile getirdi.

Müttefik olarak Türkiye’den bu tür bir davranış beklemediklerini kaydeden Raab, bu operasyonun IŞİD’i mağlup etme hedefinin önüne geçtiğini iddia etti.

NATO’ya her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu kaydeden Raab, ittifakın Türkiye konusunda ABD ve diğer üyelerden daha fazla işbirliğine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler