1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Instagram'a yeni özellik: Küfür filtresi geliyor
Instagram'a yeni özellik: Küfür filtresi geliyor

Instagram'a yeni özellik: Küfür filtresi geliyor

Yeni özellikle birlikte yapay zeka, küfür ve hakaret içeren kelimeleri analiz ederek filtreleyebilecek.

Independent Türkçe
A+A-

Sosyal medya platformu Instagram, siber zorbalıkla mücadelede yeni bir özellik getirmeye hazırlanıyor.

Şirket, küfür, hakaret ve aşağılama içeren yorumlara karşı önlem almak için otomatik silme sistemini devreye sokacak.

Instagram’daki popüler hesapların yaşadığı en büyük sorunlardan birisi, gelen yorumların hakaret ve küfür içermesi olarak öne çıkıyor.

Gönderinin kalitesini düşüren ve içerik üreticinin keyfini kaçıran bu yorumlar artık Instagram'ın yapay zekası tarafından tespit edilip daha yayınlanmadan önce uyarılacak.

Instagram, yapay zeka destekli yorum kontrol sistemi sayesinde herhangi bir kullanıcı daha yorumunu yazdığı sırada kullandığı kelimeleri analiz edecek.

Eğer kullanıcı küfür, hakaret içerikli bir yorum yazdıysa, paylaşmadan önce karşısına "Bu yorumu paylaşmak istediğine emin misin?" benzeri bir uyarı çıkacak.

Yorum yapmak isteyen kullanıcının karşısında üç seçenek sunulacak. Kullanıcı, "Eminim" seçeneğine dokunarak Instagram filtresine takılan yorumunu paylaşmayı seçebilir, yorumunu Instagram topluluk kurallarına uyacak şekilde güncelleyebilir ya da yorum yazmaktan tamamen vazgeçebilir.

Eğer kullanıcı, Instagram’ın uyarısına rağmen küfür ya da hakaret içerikli yorumunu paylaşırsa Instagram, söz konusu yorumu yeniden incelemeye alacak.

Eğer yorum topluluk kurallarına aykırı bulunursa, Instagram söz konusu yoruma ya da yorum sahibi profile yaptırım uygulama hakkına sahip olacak.

Filtre uygulamasının yeni güncelleme ile birlikte gelmesi beklenirken, Türkiye'de tam olarak ne zaman devreye gireceği ise açıklanmadı.

haber-altliklari-001.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler