1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Iraklı göstericiler yeni başbakanın İran'a mesafeli olmasını istiyor
Iraklı göstericiler yeni başbakanın İran'a mesafeli olmasını istiyor

Iraklı göstericiler yeni başbakanın İran'a mesafeli olmasını istiyor

Irak'taki protestoların ardından istifa eden Başbakan Adil Abdulmehdi'nin yerine henüz herhangi bir isim atanamadı.

A+A-

Irak'ta yüz binlerce kişinin katılımıyla haftalar süren, protestoların ardından 29 Kasım'da istifa eden Başbakan Adil Abdulmehdi'nin yerine henüz herhangi bir isim atanamadı.

Çeşitli adaylar üzerinde durulsa da göstericiler, bu göreve gelecek kişinin 2003 sonrası siyasette yer almamış ve İran'a yakın olmayacak biri olmasını istiyor.

Son olarak İran'a yakınlığıyla bilinen Bağdat hükümeti Meclisi'ndeki Bina Koalisyonu'nun başbakan adayı Kusay el Süheyl yarıştan çekildi.

Süheyl, kendisini aday gösteren Bina Koalisyonu'na çarşamba günü yazdığı mektupta, "ülkedeki mevcut durumun başbakanlık yapması için elverişli olmaması nedeniyle yarıştan çekildiğini" ifade etti.

"İran'a yakın isimleri daha sert reddedeceğiz"

Kısa süre sonra Bina Koalisyonu yetkilisi, Süheyl yerine başbakan adayı olarak Basra Valisi Esad İdani ismini Cumhurbaşkanı Berhem Salih'e sunacaklarını duyurdu.

Ancak Esad İdani de protestocular tarafından reddedildi.

Halen sokaklarda bulunan binlerce gösterici, İdani'nin İran'a yakın bir kişi olduğunu belirterek bu duruma daha sert tepki vereceklerini bildirdi.

Bina Koalisyonu, Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin siyasi ayağı olan Fetih Koalisyonu, eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu ve Sünni Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi'nin başını çektiği Bağdat hükümeti Güçler Birliği Koalisyonu'ndan oluşuyor.

Koalisyon, 329 sandalyeli Bağdat hükümeti Meclisi'nin 167 vekille en büyük grubu olduğunu öne sürüyor ve başbakanlık için gösterdikleri adayın kabul edilmesini istiyor.

Ancak siyasi analistler, Cumhurbaşkanı Salih'in sokağın koalisyona yönelik tepkisi nedeniyle söz konusu grubun başbakan adayına hükümeti kurma görevini vermek istemediğini belirtiyor.

 

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler