1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Irak'ta hükümet karşıtı gösterilerde bir ayda en az 250 kişi öldü
Irak'ta hükümet karşıtı gösterilerde bir ayda en az 250 kişi öldü

Irak'ta hükümet karşıtı gösterilerde bir ayda en az 250 kişi öldü

Irak’ta 1 Ekim'de başlayan ve hükümet ile Başbakan Adil Abdülmehdi’nin protesto edildiği sokak gösterilerinde son bir ayda toplamda en az 250 kişi yaşamını yitirdi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Irak’ta binlere gösterici, hükümetin ve Başbakan Adil Abdülmehdi’nin protesto edildiği ikinci dalga gösterilerde bir kez daha sokağa dökülmüş durumda. 1 Ekim’de başlayan protestolarda yaklaşık bir ayda toplamda en az 250 kişi hayatını kaybetti.

Irak’ta gösteriler, ekonomik sıkıntılar, elektrikte sağlık hizmetleri gibi benzeri ihtiyaçların karşılanamaması ve çok sayıdaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle başladı ve devam ediyor. Ülkede iki yıldır nispeten sakin bir ortam hakimdi.

Irak son yıllarda petrol üretimini ve satışını arttırmış olmasına karşın halkın büyük bir kesiminin temel hizmetlerden mahrum kalması insanları sokağa yönlendirdi. Ülkede 2003 yılındaki operasyondan bu yana zaman zaman artan oranda şiddet olayları ve çatışmalar da devam ediyor.

Iraklılar’ın çoğu ülkedeki durumdan siyasetçiler kadar ABD ve İran’ı da sorumlu tutuyorlar.

Devam eden göstericilere karşı zaman zaman sokağa çıkma yasağı da ilan edilen şehirlerde yetkililer, yasağa uymayanlar hakkında sert önlemler uygulanacağı uyarısında bulunuyorlar. Gösterilere katılmak için iş ve okullarına gitmeyenlerin atılacakları uyarılarında bulunuluyor.

Öte yandan ilk dalga gösterilerde 149 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak da Irak hükümeti bir iç soruşturma başlatmıştı. Ölenlerin yüzde 70’inin baş ve göğüs bölgesinden vurulmuş olduğunun tespit edildiği belirtiliyor. Birleşmiş Milletler de Iraklı yetkililerin göstericilere karşı insan hakları suçu işlediğini ifade ediyor.

Irak’ta görevdeki hükümete destek veren önde gelen Şii lider Mukteda Es Sadr da Pazartesi günü yaptığı açıklamada erken seçim çağrısında bulundu.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler