1. HABERLER

  2. IRAK

  3. Irak'ta Vatikan'ın katılımıyla "Dinlerarası Diyalog" konferansı düzenlenecek
Irak'ta Vatikan'ın katılımıyla "Dinlerarası Diyalog" konferansı düzenlenecek

Irak'ta Vatikan'ın katılımıyla "Dinlerarası Diyalog" konferansı düzenlenecek

Irak Dışişleri Bakanlığı, ekim ayında Bağdat'ta gerçekleşmesi planlanan üçüncü dinler arası diyalog konferansının hazırlıklarının tamamlandığını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Bağdat'da ekim ayında düzenlenecek dinler arası diyalog konferansına Irak'taki Sunni, Şii, Hıristiyan, Mandean ve Yezidi gibi dini vakıfların da katılım sağlaması bekleniyor.

Bakanlık, söz konusu konferansa Vatikan'dan Papalık Konseyi'nin de katılacağını doğruladı.

Papa Francis geçtiğimiz yıl Irak'a yaptığı bir ziyarette dinler arası diyalogun pekiştirilmesi çağrısında bulunmuştu.

Irak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Safiye Talib el Suheyl, geçtiğimiz günlerde Vatikan'ın Irak Büyükelçisi Mitja Leskovar ile görüşmüştü.

Müsteşar El Suheyl Al-Monitor'a verdiği demeçte, Başbakan Mustafa el Kazımi'nin nezaretinde ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'in kılavuzluğunda söz konusu uluslararası bir dinler arası diyaloga ev sahipliği yapacağını duyurdu.

El Suheyl ayrıca dinler arası diyalog konferasının Vatikan ile iş birliği ve ortak koordinasyon eşliğinde gerçekleşeceğinin altını çizdi.

Irak 10 Temmuz'da Ur kentinde dinler arası diyalog merkezi inşa etmeye başladı.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler