1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran: ABD yaptırımlarına rağmen petrol endüstrimizi geliştireceğiz
İran: ABD yaptırımlarına rağmen petrol endüstrimizi geliştireceğiz

İran: ABD yaptırımlarına rağmen petrol endüstrimizi geliştireceğiz

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, ABD’nin yaptırımlarına rağmen İran’in petrol endüstrisini geliştirmeyi sürdüreceğini belirtti.

Amerika'nın Sesi
A+A-

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, ABD'nin İran'a yönelik petrol yaptırımlarına ilişkin yaptığı açıklamada “Hiçbir şart altında teslim olmayacağız. Gerektiğinde tüm güçle pazara girebilmemiz ve pazar payımızı arttırabilmemiz için kapasitemizi arttırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Petrol Bakanı Zanganeh bu açıklamaları, İran Ulusal Petrol Şirketi ve Persia Petrol ve Gaz Şirketi arasında 294 milyon dolarlık anlaşmanın imzalandığı törende yaptı. Söz konusu anlaşma komşu ülke Irak’la paylaşılan Mecnun petrol sahasındaki Yaran petrol alanının geliştirilmesini öngörüyor.

Anlaşma Yaran petrol sahasında 39,5 milyon varil petrol üretilmesini hedefliyor.

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve ardından İran’a yönelik yaptırımları devreye sokmasının ardından İran’ın günde 100-200 bin varil petrol ihraç ettiği tahmin ediliyor. Ambargolar öncesinde bu rakamın günde 2,5 milyon varil civarındaydı.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler