İran destekli Husiler Yemen'de stratejik Marib kentine ilerliyor

İran destekli Husiler Yemen'de stratejik Marib kentine ilerliyor

Yemen'de İran destekli Husilerin, stratejik öneme sahip Marib kentine yönelik saldırılarına yeniden başladığı bildirildi.

Yemen'de İran destekli Husilerin, stratejik öneme sahip Marib kentine yönelik saldırılarına yeniden başladığı bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Husiler (Ensarullah Hareketi), başkent Sana doğusundaki Marib şehrine yönelik saldırılarına 7 Şubat tarihinde yeniden başladı.

Marib'in batısında kırsal kesimde bulunan Meğdal, Cevf, Rahabe, Harib, Sirvah, Rağvan ve Cebel Murad eksenlerinde şiddetli çatışmalar yaşandığı ifade ediliyor.

Husiler, özellikle şehrin güneybatısındaki Marib Barajı bölgesine ilerleyerek bölgeyi kontrol altına almaya çalışıyor.

Marib Barajı'nın konumu:

İki tarafın da ağır kayıplar yaşadığı çatışmalarda Husilerin kısıtlı da olsa ilerleme kaydettiği ve Marib şehrine yaklaştığı aktarılıyor.

Çatışmalar, şehrin yaklaşık 25 kilometre batısında yoğunlaşıyor.

Yemen'de savaş

Suudi Arabistan, Yemen'de İran destekli Husilere karşı 2015 yılında askeri operasyon başlatmıştı. Operasyonda ciddi bir kazanım elde edilemezken, Yemen'de insani kriz daha da derinleşti.

Güney Geçiş Konseyi'ni destekleyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan'ın sahadaki ihtilaflarından da yararlanan Husiler, uzun süren çatışmasız dönemin ardından ilerleyişe geçmiş durumda.

Petrol zengini bölgede Husilerin ilerleyişinin, İran destekli güçlere Yemen'de avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

Husilerin, Marib şehir merkezini kuşatarak ele geçirme arayışında olduğu öne sürülüyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.