1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran Devrim Muhafızları Afganistan sınırında hava üssü kurdu
İran Devrim Muhafızları Afganistan sınırında hava üssü kurdu

İran Devrim Muhafızları Afganistan sınırında hava üssü kurdu

İran Devrim Muhafızları Sünni nüfusun yaşadığı Belucistan bölgesi merkezi Zahidan'da helikopter ve İHA filosu için askeri hava üssü açtı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), Sünni nüfusun yaşadığı Afganistan sınırındaki Zahidan kentinde askeri hava üssü açtı.

DMO Komutanı Hüseyin Selami de Zahidan'daki askeri hava üssünün açılış törenine katıldı.

Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Mohammad Pakpour, yeni açılan hava üssünün büyük bir güvenlik ve savunma misyonları yürütmeye yarayacağını ve arama kurtarma çalışmaları için kullanışlı olacağını söyledi.

Askeri hava üssünde çeşitli savaş ve saldırı helikopterlerinin, kargo uçaklarının ve insansız hava araçların kullanılacağı belirtiliyor.

Sistan Belucistan'da Sünni Beluç grup Ceyşu'l Adl'in İran rejimine karşı faaliyet gösterdiği biliniyor. Söz konusu grup zaman zaman İran güvenlik güçlerine karşı saldırı yürütüyor.

İran'daki "Sünni halkın haklarını koruduğu" ifadesiyle 2003'ten bu yana ülkede birçok saldırı düzenleyen "Cundullah" (Allah'ın Askerleri) adlı grubu lideri Abdulmelik Rigi 2010'da yakalanıp idam edilmişti. Bunun ardından Cundullah örgütü 2012'de ismini "Ceyşu'l Adl" olarak değiştirmişti.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler