1. EKONOMİ

  2. İran riyali dolar karşısında eridi
İran riyali dolar karşısında eridi

İran riyali dolar karşısında eridi

ABD'nin ekonomik yaptırımları karşısında İran Riyal'i Dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni yaptırımlarının devreye girmesinin ardından İran Riyal'i değer kaybetmeye devam ediyor.

Ülkede gayrı resmi döviz piyasasını takip eden Bonbast.com sitesine göre, ABD doları, riyal karşısında 128 bin seviyesinden işlem gördü.

Euronews'in aktardığına göre, tarihinin en büyük değer kaybını yaşayan riyalin bu sert düşüşüne, Donald Trump yönetiminin 2015'te İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin akabinde petrol ihracatı ve diğer ürünleri kapsayacak yeni yaptırım endişeleri geliyor.

Washington, İran'ın petrol sektörünü derinden sarsacak yaptırımları kasım ayında yürürlüğe koyacağını duyurmuştu.

İran'da geçtiğimiz hafta Ekonomi ve Maliye Bakanı Mesud Kerbasiyan, mecliste yapılan gensoru oylamasında görevinden azledilmişti.

Ekonomik krizin pençesindeki İran'da geçen aralık ayında 80 vilayette hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenlenmiş, güvenlik güçlerinin sert müdahale ettiği eylemler sırasında en az 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Eylemciler, içeride ekonomik kriz yaşayan İran yönetimini, diğer ülkelerdeki çatışmalara destek vermekle suçlamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler