1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran vazgeçti: Düşürdüğü yolcu uçağının kara kutusunu Ukrayna’ya göndermeyecek
İran vazgeçti: Düşürdüğü yolcu uçağının kara kutusunu Ukrayna’ya göndermeyecek

İran vazgeçti: Düşürdüğü yolcu uçağının kara kutusunu Ukrayna’ya göndermeyecek

İran 8 Ocak’ta 2 füzeyle düşürülen Ukrayna yolcu uçağının kara kutusunun Kiev'e gönderilmeyeceğini belirtti.

Amerika'nın Sesi
A+A-

İran düşürülen Ukrayna uçağının kara kutusunun Ukrayna'ya teslim edilmeyeceğini açıkladı.

Uçakta vatandaşları bulunan ülkeler kara kutuların İran dışında analiz edilmesi gerektiğini belirtiyordu. Uçakta; Kanada, İran, İngiltere, İsveç, Afganistan, Ukrayna vatandaşları bulunuyordu. Olayda uçaktaki 176 kişi yaşamını yitirmişti.

İran Sivil Havacılık Organizasyonu’ndan Hasan Rezaifar, kara kutuların İran’da analiz edilmeye çalışıldığını, diğer seçeneklerinin Ukrayna ya da Fransa olduğunu ancak şu anda böyle bir kararın alınmadığını söyledi.

Rezaifar Cumartesi günü ise karar kutuların İran’da çözülemeyeceğini ve Kiev’in isteği üzerine Ukrayna’ya gönderileceğini kaydetmişti. Rezaifar’ın bu konuda neden geri adım attığı netleşmiş değil.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa’nın kara kutuları inceleyebilen az sayıdaki ülkelerden olduğunu belirtmiş, Ukrayna da kutuların kendisine verilmesini beklediğini kaydetmişti. Fransa yardım için resmi bir talep beklediğini vurgulamıştı.

Olay sırasında Kudüs Güçleri komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesine misilleme gerçekleştiren İran’da ordu alarm durumundaydı. İran, Irak’ta ABD askerlerinin de bulunduğu iki askeri üsse füze saldırısında bulunmuştu. Bu olaydan kısa süre sonra da Ukrayna uçağının düştüğü yönünde haberler gelmişti.

İran ilk başlarda uçağın füzeyle düştüğü yönündeki söylemlere karşı çıktı ancak 3 gün sonra uçağın kendi füzesiyle düştüğünü doğruladı.

Uçağın düşürülmesinin ilk anda kabul edilmemesi ülkede protesto gösterilerine neden olmuştu.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler