1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "İran tarihinde böyle bir olay görülmemiştir, halktan özür dileyelim"
"İran tarihinde böyle bir olay görülmemiştir, halktan özür dileyelim"

"İran tarihinde böyle bir olay görülmemiştir, halktan özür dileyelim"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 'Bugün bölgedeki ABD askerleri güvende değil, yarın Avrupalı askerler de tehlikede olabilir' diye konuştu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Başkent Tahran'da kabine toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Biz bölgede güvenlik sorunu yaşanmasını istemiyoruz. Bu bölgeden, savaşmadan akıllıca gidin. Bugün ABD askerleri güvende değil. Yarın Avrupalı askerler de tehlikede olabilir. Gelin, nükleer anlaşmaya geri dönelim." ifadelerini kullandı.

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin bölge güvenliğini olumsuz etkilediğini anlatan Ruhani, "Bölgedeki güvenlik sorunu da ABD, Avrupa ve dünyanın güvenliğini olumsuz etkileyecektir." dedi.

"Halktan özür dileyelim"

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran askeri yetkililerini, Ukrayna uçağının düşürülmesiyle ilgili gerçekleri kamuoyuyla "samimi" bir şekilde paylaşmaya davet etti.

Ruhani, "Halk yöneticilerden samimi ve sadıkane davranış bekliyor. Ben, Genelkurmay ve askeri kuvvetlerden rica ediyorum. Başından sonuna, olayın ayrıntılarını halkla paylaşın. Halktan özür dileyelim." diye konuştu.

Yolcu uçağının vurulmasının ülkede herkesi şoke ettiğini dile getiren Ruhani, "Ben İran-Irak Savaşı'nda 7 yıl boyunca savunma sisteminden sorumlu kişiydim. Ne savaş, ne de İran tarihinde böyle bir olay görülmemiştir." değerlendirmesini yaptı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler