1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya: İran ABD korkusu nedeniyle yolcu uçağını vurdu
Rusya: İran ABD korkusu nedeniyle yolcu uçağını vurdu

Rusya: İran ABD korkusu nedeniyle yolcu uçağını vurdu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın Ukrayna'ya ait yolcu uçağı düşürmesinin, Tahran'ın ABD'nin misilleme korkusu nedeniyle yapıldığını söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’ın, ABD’nin F-35’lerle saldıracağına dair duyumların ardından Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağını yanlışlıkla vurduğunu ileri sürdü. Lavrov bunu bir mazeret olarak göstermediğini de vurguladı.

Cuma günü Moskova’da, 2019’daki çalışmalarla ilgili yıllık değerlendirmelerin yapıldığı basın konferansında konuşan Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “O sırada İran’ın sınır bölgesindeki hava sahasında (ABD’ye ait) en ez altı F-35 savaş uçağı varmış. Bu bilgi henüz doğrulanmadı ancak bu tür olayların her zaman sinirlilik yarattığının altını çizmek isterim” ifadelerini kullandı.

Lavrov İran’ın Irak’ta ABD birliklerinin bulunduğu üslere hava saldırısı düzenlemesinin ardından ABD'den misilleme olacağı korkusuyla yolcu uçağını hedef almış olabileceğini söyledi ve “İranlılar’ın o sırada, Irak’taki saldırılarının ardından ABD’den misilleme bir hamle bekledikleri ancak bunun nereden gelebileceğinden emin olamadıklarıyla ilgili istihbarat var” dedi.

İranlı yetkililerin 176 yolcu ve mürettebat taşıyan uçağı yanlışlıkla düşürmelerinin insan hatasından kaynaklandığına da dikkat çeken Bakan Lavrov, bu açıklamalarıyla kimsenin hatası için mazeret bulmaya çalışmadığını da kaydetti.

ABD'nin Irak’ta düzenlediği hava saldırısında İran’ın en üst düzey askeri lideri Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ABD-İran arasındaki gerilim İslam Devrimi’nden bu yana gözlemlenen en kritik seviyeye ulaştı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler