1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İran'dan 'eli boş dönen' Alman Dışişleri Bakanı: Dünya barışı tehlikede
İran'dan 'eli boş dönen' Alman Dışişleri Bakanı: Dünya barışı tehlikede

İran'dan 'eli boş dönen' Alman Dışişleri Bakanı: Dünya barışı tehlikede

İran’daki temaslarında somut bir ilerleme sağlayamayan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, nükleer silahların dünya barışı için bir tehlike olduğunu söyledi.

Deutsche Welle
A+A-

İran ile nükleer anlaşmayı kurtarmak için Tahran'da temaslarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasını önleme konusunda gösterilen çabaların krize girdiğini söyledi. Maas “Nükleer silah dünya barışı için bir tehlike. Bu olumsuz eğilime karşı koymamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Maas, İsveç’in başkenti Stockholm'de Salı günü yapılacak 18 ülkenin dışişleri bakanlarının katılacağı toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu. Nükleer silaha sahip ülkelerin silahsızlanma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmek için çaba göstermeleri gerektiğine işaret eden Maas, “Aynı zamanda başka ülkelerin nükleer silahlara sahip olmasını engellememiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya nükleer silahı bulunmayan Arjantin, Etiyopya, Finlandiya, Endonezya, Japonya, Ürdün, Kanada, Kazakistan, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, İspanya ve Güney Kore'nin dışişleri bakanları katılıyor. Toplantıda somut kararlar alınması beklenmiyor.

Tahran'da somut ilerleme sağlanamadı

Almanya Dışişleri Bakanı Maas'ın İran ile yapılan nükleer anlaşmayı kurtarmak için Tahran'da İranlı mevkîdaşı Cevad Zarif ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmelerde de somut bir ilerleme sağlanamadı.

Buna rağmen Bakan Maas, Tahran dönüşü yaptığı açıklamada İran ile nükleer anlaşmanın sürdürebilmesini umduğunu ifade etti. ARD televizyonuna konuşan Maas, “Bütün taraflar yükümlülüklerini yerine getirirse, nükleer anlaşmanın bir geleceği olabilir” dedi. Maas, Tahran’daki temaslarında Almanya ve Avrupa Birliği’nin (AB) anlaşmanın arkasında olduğunu vurguladığını dile getirdi. Maas ayrıca, Almanya’nın Avrupalı ortakları ile birlikte ABD'nin yaptırımlarına rağmen Avrupa’daki firmaların İran ile iş yapabilmesine olanak sağlayan kısa adı Instex olan bir ödeme mekanizmasını hayata geçirmeye çalıştığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Ruhani ise Maas’ı kabulünden sonra yaptığı açıklamada Almanya ve Avrupa Birliği’nin siyaseten doğru bir tutum izlediğini ifade etti. Ancak Ruhani daha önce AB'nin nükleer anlaşmayı korumak için “Uygulamada ciddi adımlar atmadığını” savunmuş, ABD'nin İran’a yönelik yaptırımlarına işaret ederek de, Washington'u "ekonomi terörizmi” uygulamakla suçlamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de ABD’yi İran'a yönelik "ekonomi savaşı” uygulamakla suçlayarak, bu savaşı destekleyenlerin “güvende olmadığını” ifade etmişti.

"İran, ekonomisinin nasıl çöktüğünü izler

ABD’den gelen açıklamada ise İran'ın tehditleri reddedildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "nükleer şantaj” yapmanın ve "diğer ülkeleri terörize” etmenin Tahran rejiminin tipik bir tutumu olduğunu belirtti. Ortagus, İran’ın basit bir seçimle karşı karşıya olduğunu söyleyerek, "İran ya normal bir ülke gibi bir tutum takınır ya da ekonomisinin nasıl çöktüğünü izler” dedi.

Japonya Başbakanı Tahran'a gidiyor

İran ile yaşanan gerilimi gidermek için Almanya'nın ardından Japonya da devreye giriyor. Japonya Başbakanı Şinzo Abe nükleer anlaşması konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Tahran'a gidecek. Abe'nin Tahran ziyaretinde Cumhurbaşkanı Ruhani ve İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüşmesi bekleniyor.

Japonya'nın İran'ın yanı sıra ABD ile de iyi ilişkileri bulunuyor. İran'a Japonya'dan başbakan düzeyinde son ziyaret 41 yıl önce gerçekleşmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler