1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. "IŞİD sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir Cerablus'ta öldürüldü"
"IŞİD sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir Cerablus'ta öldürüldü"

"IŞİD sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir Cerablus'ta öldürüldü"

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin ardından, grubun sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir'in de Suriye'nin kuzeyinde öldürüldüğü öne sürüldü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin ardından, grubun sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir'in de Suriye'nin kuzeyinde öldürüldüğü öne sürüldü.

Dün akşam saatlerinde yerel kaynakların aktardığı haberlere göre, IŞİD sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir, Cerablus yakınlarındaki Ayn Beyda köyünde düzenlenen ABD hava saldırısında öldürüldü.

El Muhacir'i hedef aldığı öne sürülen ABD hava saldırısının ardından bölgeden görüntüler paylaşıldı.

Görüntülerde IŞİD'in önde gelen isimlerine ait olduğu öne sürülen bazı cesetler ve bir tanker içerisinde yanmış haldeki cesetler yer alıyor.

Çoğunluğunu YPG'nin oluşturduğu SDG'nin komutanı Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin, Ebu Hasan El Muhacir'in öldürüldüğüne dair iddiayı Twitter hesabında paylaştı.

Şahin, El Muhacir’in hedef alındığı saldırının ABD ile kendilerinin ortak operasyonu olduğunu iddia etti.

IŞİD'in lideri Ebubekir el Bağdadi'nin de dün sabah saatlerinde Suriye'nin İdlib ili kuzeyinde ABD tarafından düzenlenen operasyonda öldürüldüğü ifade edilmişti.

Ebu Hasan el Muhacir kimdir?

IŞİD'in üst düzey isimlerinden olan ve Bağdadi'nin sağ kolu olduğu öne sürülen El Muhacir, Aralık 2016'dan bu yana örgütün sözcülüğü görevini yürütüyordu.

El Muhacir bu göreve, grubun eski sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani'nin öldürülmesinin ardından bu göreve getirilmişti.

IŞİD sözcüsü, IŞİD'in birçok önemli açıklamasının arkasındaki isimdi ve örgüte bağlı medya kanalları, El Muhacir'in konuşmalarını, Bağdadi'nin konuşmaları ile aynı protokolle servis ediyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler