1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail: ABD liderliğinde İran'a karşı ortak güç oluşturulmalı
İsrail: ABD liderliğinde İran'a karşı ortak güç oluşturulmalı

İsrail: ABD liderliğinde İran'a karşı ortak güç oluşturulmalı

İsrail Savunma Bakanı, ABD’nin himayesi altında ortak bir güç oluşturulması gerektiğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrail Savunma Bakanı, ABD Başkanı Joe Biden'in bölgeyi ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, İran konusunda endişelerini paylaşan İsrail ve Arap ülkelerinin, ABD’nin himayesi altında ortak bir güç oluşturmaları gerektiğini söyledi.

Biden'ın gelecek ay yapacağı İsrail ve Suudi Arabistan'a ziyaretleri sırasında gündeminde olması muhtemel konular arasında, İran’ın nükleer programı ve bunu sona erdirmeyi amaçlayan 2015 anlaşmasını yeniden canlandırmak için yapılan ancak şu ana kadar sonuç alınamayan uluslararası müzakereler yer alıyor.

İbrahim Anlaşmaları kapsamında iş birliği artıyor

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz yaptığı bir konuşmada, İsrail'in 2020’de, ABD tarafından desteklenen bir diplomatik girişim kapsamında İsrail ile yakın ilişkiler kuran Körfez’deki Arap ülkeleriyle ve ayrıca Mısır ve Ürdün'le olan güvenlik bağlarına değindi ve bu iş birliğini genişletmek için çabaların sürdüğünü ifade etti.

Gantz, resmi açıklamasına göre, "Gerekli olan sadece işbirliği değil, aynı zamanda Amerika’nın liderliğinde, ilgili tüm tarafların kuvvetini arttıracak bölgesel bir gücün oluşturulması” dedi. Aslı İbranice olan metinde, "gücün" ortak askeri bir birliğe mi yoksa genel imkanlara mı atıfta bulunduğu net olarak anlaşılamadı.

Gantz, "İsrail vatandaşlarının güvenliği için bu konuda sürekli çalışıyoruz" dedi. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in iki yıl önce İsrail ile ilişkilerini tesis ettikleri Abraham Anlaşmalarını desteklediğinin işaretini verdi. Ancak Riyad, komşusu İsrail'i resmen tanıdığını açıklamadı.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler