1. HABERLER

  2. FİLİSTİN

  3. İsrail Eylül ayında 13 Filistinliyi öldürdü, 214'ünü yaraladı
İsrail Eylül ayında 13 Filistinliyi öldürdü, 214'ünü yaraladı

İsrail Eylül ayında 13 Filistinliyi öldürdü, 214'ünü yaraladı

Filistin'in resmi haber ajansı WAFA, İsrail'in Eylül ayında gerçekleştirdiği hak ihlallerine dair bir rapor yayınladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrail rejiminin Filistinlilere yönelik olarak Eylül 2021 içinde gerçekleştirdiği hak ihlalleri, saldırılar, baskınlar ve tutuklamalar hakkında aylık rapor yayınlandı. Rapora göre bu süre içinde biri kadın olmak üzere 13 Filistinli öldürülürken, 214 Filistinli yaralandı, 235 Filistinli de tutuklandı. 

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre bu süre içinde Yahudi yerleşimciler tarafından da 49 saldırı gerçekleştirildi. Ayrıca Batı Şeria'daki Beytlahim'in doğusunda 48700 dönüm arazi gasp edilirken, farklı bölgelerde 32 dönüm arazi de düzlendi. 

Rapora göre İsrail güçleri Eylül ayı içinde ikamet veya ticari faaliyet amacıyla kullanılan 7 binayı yıktı. Bunlardan biri Cenin vilayetinde bulunan mesken, 3'ü Nablus vilayetinde bulunan ve ticari amaçla kullanılan binalar, biri Kudüs'te bulunan mesken, ikisi de Beytlahim'de bulunan ve yine mesken olarak kullanılan binalar.

Rapora göre İsrail yönetimi Beytlahim şehrinin batısındaki Bettir beldesinde dört Filistin vatandaşına üzüm bağlarının tahrip edileceği ve arazilerinin düzleneceği tebligatı yaptı.

Yahudi yerleşimciler 49 saldırı düzenledi

Rapora göre Yahudi yerleşimciler tarafından Eylül ayı içinde, Batı Şeria ve Kudüs'te değişik bölgelerde 49 saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırılarda birçoğu çocuk olmak üzere onlarca Filistinli yaralanırken, Filistinlilerin mülklerine de büyük miktarlarda maddi zarar verildi. Yerleşimciler ayrıca Filistinlilerin dini kutsal mekanlarına da baskınlar düzenlediler. Yerleşimcilerin baskın düzenlediği dini ve tarihi mekanların içinde Mescidi Aksa ile Hz. İbrahim Camisi'nin yanı sıra Nablus'taki Sebastiya birinci sırada yer alıyor. 

Raporda Eylül 2021 süresince Mescidi Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimci sayısının 6117'ye çıktığı belirtildi. Toplamda 22 ayrı baskın düzenleyerek, Mescidi Aksa'nın haremi içinde dini birtakım ayinler ve ritüeller gerçekleştirdiler. 

Yerleşimciler Mescidi Aksa'nın yanı sıra El-Halil'deki Hz. İbrahim Camisi'nde de yoğun etkinlik gösterdiler. İsrail yönetimi Yahudilerin özel dini günlerinde ve bayramlarında bu camiyi tamamen onlara tahsis ederek Müslümanlara kapattı ve girmelerini engelledi. 

İsrail yönetimi Eylül ayı boyunca gazetecilere yönelik olarak da 8 saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırılar sebebiyle 10 gazeteci yaralandı. 

Raporda rejimin Gazze'ye yönelik olarak da 11 ihlal gerçekleştirdiğine dikkat çekildi. Bunların içinde füze saldırıları da var. Ayrıca Gazze Şeridi'nin doğu kesiminde gösteriler yapan gençlere yönelik olarak İsrail güçleri tarafından gaz bombaları atıldı. Gazze'ye yönelik ihlallerde zaman zaman İsrail rejiminin iş araçları sınır çizgilerini aşarak Gazze topraklarının içine girdi ve arazileri tahrip etti. 

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler