1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail, Filistinlilere ait 193 dönüm araziye el koydu
İsrail, Filistinlilere ait 193 dönüm araziye el koydu

İsrail, Filistinlilere ait 193 dönüm araziye el koydu

İsrail rejimi, Ramallah kentinin doğusunda yer alan, Filistinlilere ait 193 dönüm araziye el koyduğunu bildirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrail'in, Yahudi yerleşimcilere hizmet verecek bir çöp depolama sahasının inşası için işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinin doğusunda yer alan, Filistinlilere ait 193 dönüm araziye el koyduğunu bildirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin aktardığı habere göre, Deyr Dibvan Belediye Başkanı Mansur Mansur, konu hakkında yaptığı basın açıklamasında, İsrail’in yayınladığı haritaların, yasa dışı yerleşim yerlerinde ikamet eden Yahudilerin yararına yapılacak çöp depolama sahası için Deyr Dibvan beldesi ile Ramon köyünde yaklaşık 193 dönümlük araziye el koyduğunu gösterdiğini ifade etti.

Açıklamasında Başkan Mansur, bölge halkının, topraklarının gasp edilmesinden ciddi manada rahatsız olduklarını ve İsrail’in gayrimeşru adımlarına ve işgal girişimlerine karşı her yoldan mücadele edeceklerini vurguladı.

Mansur yaptığı açıklamada gasp edilen arazinin Deyr Dibvan ve Ramon ahalilerine ait olduğunu ancak İsrail güçlerinin Filistinli vatandaşları arazilerine ulaşmaktan alıkoyduklarına dikkat çekti. 

Ramallah’ın doğu kısmında yer alan Deyr Dibvan beldesi, şehir merkezinden 8 km uzaklıktadır. Uluslararası sözleşmeler ve yasalara göre yasa dışı kabul edilen yerleşim yerlerini genişletmek isteyen İsrail, söz konusu beldenin topraklarına el koyup bölge sakinlerini buradan zorunlu göçe tabi tutuyor. 

Aynı zamanda uluslararası kanunları ayaklar altına alan ve yasa dışı uygulamalarına hız veren İsrail makamları, işgal altındaki Kudüs'ün doğusundaki Ebu Dis beldesinde de 1500 dönüm araziye el koyduğunu açıklamıştı.

Ebu Dis Topraklarını Koruma Komitesi Başkanı Bessam Bahr, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin, Ebu Dis beldesinin doğusunda, Kedar Yerleşim Merkezi yakınlarında Filistinlilere ait yüzlerce dönüm araziyi tahrip ettiğini belirtti.

İsrail yönetimi, daha önce de birçok kez Filistinlilere ait arazileri devlet arazisi ilan ederek gasp etti. Filistinlilerden bu yolla çalınan binlerce dönüm genişliğindeki araziler daha sonra Yahudi yerleşimciler için tarım arazilerine ve işgal ordusu için askeri üslere dönüştürülüyor.

Uluslararası kuruluşlar, İsrail güçlerinin, Filistin topraklarını hedef almaya devam ettiğine, askeri tatbikat bahanesiyle arazilere el koyduğuna ve evleri yıktığına, zirai ve askeri açıdan stratejik öneme sahip bölgeden Filistinlileri zorla göç ettirmek istediğine dikkat çekiyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler