1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İstanbul Barosu'ndan Hamza Tzortzis hakkında 'Atatürk'e hakaret' nedeniyle suç duyurusu
İstanbul Barosu'ndan Hamza Tzortzis hakkında 'Atatürk'e hakaret' nedeniyle suç duyurusu

İstanbul Barosu'ndan Hamza Tzortzis hakkında 'Atatürk'e hakaret' nedeniyle suç duyurusu

İstanbul Barosu, Hamza Andreas Tzortzis hakkında, 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran İstanbul Barosu Başkanlığı, 5 sene önce Boğaziçi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Atatürk'e hakaret ettiği iddiasıyla Tzortzis hakkında suç duyurusunda bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Boğaziçi İslam Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen bir organizasyonda Hamza Andreas Tzortzis'in yaptığı konuşma Twitter'da gündem olmuştu.

Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis, 5 yıl önce Boğaziçi İslam Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen bir organizasyonda laiklik ve İslam üzerine bir konuşma yapmıştı. Tzortzis, şu ifadeleri kullanmıştı:

"İslam'ı bu ülkeden kaldırmak istediler"

"Laik Türklerin nereden geldiğini bilmemiz gerekiyor. Hatırlayın ki büyük bir mücadele verdiler. Onların isimlerini söylemeyeceğim. İslamı bu ülkeden kaldırmak istediler. Bu kadar basit. Eğer kendi tarihinizi okursanız, bu şahsın ve diğerlerinin memleketinizden İslam'ı kaldırmak istediklerinizi anlarsınız. Beni de onun bu memlekette ne kadar çok resmi olduğu ilgilendirmez. Bu saçma. Hakikat, hakikattir. Sonuçta dininizi ortadan kaldırmak için bir uğraş verdiler."

"Birisi laik olmanızı söylüyorsa, Allah'ın mı şeytanın mı dostudur?"

"Örtünmeyi kaldırdılar, ezanı kaldırdılar, Arapçayı kaldırdılar, İslamı eğitimi kaldırdılar. Bu Allah'ın dostu mudur yoksa şeytanın dostu mudur? Siz düşünün. Ben bunun cevabını vermeyeceğim. Birisi size ezanı yasaklıyorsa, insanlara laik olmalarını söylüyorsa, Allah'ın kelamını saymayıp şeriatı kaldırıyorsa, örtünmeyi kaldırıyorsa, Arapçayı kaldırıyorsa, Kuran ve imamları atıyorsa... Bu Allah'ın mı şeytanın mı dostudur? Kimdir bu?"

"Biz Osmanlılar, onlara İslam'ın barışını, adaletini ve ahlakını göstermeliyiz"

Öte yandan Hamza Andreas Tzortzis aynı konuşmanın devamında, "Biz Osmanlılar, onlara İslam'ın barışını, adaletini ve ahlakını göstermeliyiz" ifadelerini kullanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler