1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN SAVAŞI

  3. Kabil hükümetinden açıklama: Gazni'de ölü sayımız 100'ü aştı
Kabil hükümetinden açıklama: Gazni'de ölü sayımız 100'ü aştı

Kabil hükümetinden açıklama: Gazni'de ölü sayımız 100'ü aştı

Gazni'de çatışmalar sürerken Kabil hükümetinden konuya dair üst düzey bir açıklama yapıldı.

Mepa News | Çatışma Bülteni
A+A-

Şehir merkezinde savaşın başlamasının üzerinden 4 gün geçmesinin ardından, Kabil hükümetinin bir bakanının ifade ettiğine göre Gazni'de yaşanan çatışmalarda en az 100 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Kabil hükümeti Savunma Bakanı Tarık Şah Behrami'nin açıklamasına göre Gazni kent merkezinde yaşanan çatışmalarda yaklaşık 100 güvenlik görevlisi ve 20 ile 30 arasında sivil yaşamını yitirdi. Behrami 194 Taliban mensubunun öldürüldüğünü ve bunlar arasında 12 üst düzey komutanın olduğunu da iddia etti. Kabil hükümetine mensup bakana göre en az 95 Taliban savaşçısı hava saldırılarında öldürüldü.

Şehirde iletişim ağları tamamen kopmuş durumda. Ve hükümet yöneticilerin konuya dair ifadeleri hiçbir şekilde doğrulanamıyor. Zira bölgeden bağımsız verilere iletişim hatlarındaki kopukluk sebebiyle ulaşılamıyor.

Taliban Gazni'de 100'ü aşkın güvenlik gücünün öldürüldüğünü, onlarcasının ise teslim olduğunu ifade ediyor.

Gazni'ye yönelik saldırı ülkede barış görüşmeleri söylentilerinin hemen ardından geldi. Taliban daha önce de Kunduz ve Ferah gibi şehir merkezlerini geçici süre için ele geçirmişti.

Gazni ülkenin kuzeyini güneyine bağlayan yollardan Kabil-Kandahar otoyolunun üzerinde bulunuyor. İl, ülkede Taliban'ın aktif olduğu en önemli ve sembolik noktalardan biri konumunda. Şehir merkezinin büyük bölümü hala grubun elinde.

Kabil hükümetinin takviye konvoyları bölgeye ulaşamadan Taliban saldırılarına uğrayarak geri çekilmek zorunda kalıyor. Bölgede kontrol seyrinin bir süre daha Taliban lehine devam edeceği düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler