1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Kabil yönetimi: 3 bin Taliban mahkumu serbest bırakıldı
Kabil yönetimi: 3 bin Taliban mahkumu serbest bırakıldı

Kabil yönetimi: 3 bin Taliban mahkumu serbest bırakıldı

ABD destekli Kabil yönetimi tarafından yapılan açıklamada şu ana kadar 3 bin Taliban mahkumunun serbest bırakıldığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

'Afganistan Ulusal Güvenlik Şurası Sözcüsü' Cavid Faysal tarafından yapılan açıklamada, Afganistan'da barışın tesis edilebilmesi için yapılan anlaşma çerçevesinde şimdiye kadar 3 bin Taliban mensubunun hapishanelerden serbest bırakıldığı ifade edildi.

Faysal, yaptığı açıklamada salıvermelerin devam edeceği bilgisini de paylaştı. 

Esir takası

Taliban ile ABD arasında yaklaşık 16 ay devam eden görüşmelerin ardından, 29 Şubat tarihinde Katar'ın başkenti Doha'da savaşı sona erdirecek anlaşmaya imza atılmıştı.

Anlaşma kapsamında ilk olarak Taliban ve Kabil hükümeti arasında kapsamlı bir esir takasının gerçekleşmesi öngörülüyordu.

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada esirlerin serbest bırakılmasına dair şu hüküm yer alıyordu:

"Birleşik Devletler tüm ilgili taraflar ile, tüm ilgili tarafların işbirliği ve onayıyla bir güven inşa edici tedbir olarak, savaş esirlerinin ve siyasi tutsakların süratle serbest bırakılması için bir plan üzerine derhal çalışmaya başlayacağını taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği mensubu beş bine kadar (5000) esir ve diğer tarafın bin (1000) esiri, Afganlar-arası görüşmelerin ilk günü olan 10 Mart 2020, Hicri ay takvimine göre 15 Recep 1441, Hicri güneş takvimine göre 20 Hût 1398 tarihinde serbest bırakılacaktır. İlgili taraflar müteakip  üç ay süresince geriye kalan tüm tutsakları serbest bırakma hedefindedir. Birleşik Devletler bu hedefi tamamlamayı taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği, serbest bırakılan tutsaklarının, bu anlaşmada zikredilen sorumluluklarla bağlı olacağını, böylece Birleşik Devletler ve müttefiklerine karşı bir tehdit teşkil etmeyeceklerini taahhüt eder."

Kaynak: Mepa News

tlgrm.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler