1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Keşmir'de El Kaide bağlantılı Ensar Gazvet el Hind liderinin ölümünü doğruladı
Keşmir'de El Kaide bağlantılı Ensar Gazvet el Hind liderinin ölümünü doğruladı

Keşmir'de El Kaide bağlantılı Ensar Gazvet el Hind liderinin ölümünü doğruladı

Keşmir'de faaliyet gösteren Ensar Gazvet el Hind, lideri Abdulhamid Lelhari'nin öldürüldüğünü doğruladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Keşmir'de faaliyet gösteren Ensar Gazvet el Hind, lideri Abdulhamid Lelhari'nin öldürüldüğünü doğruladı.

El Kaide bağlantılı grup tarafından yapılan açıklamada, 22 Ekim tarihinde Keşmir'in güney kesimindeki Tral'de Hint ordusuyla yaşanan çatışmada, grubun lideri Lelhari'nin öldürüldüğü belirtildi.

Ensar Gazvet el Hind, aynı çatışmada grubun ikinci lideri Cüneyd Raşid Bhat ve Navid Tak isimli bir grup mensubunun da öldürüldüğünü açıkladı.

Aynı açıklamada, grubun iki mensubunun da yine Keşmir'in güneyinde, Avanti Pora bölgesinde 8 Ekim tarihinde Hint ordusuyla girdiği çatışmada öldüğü kaydedildi. Hayatını kaybeden iki ismin Mücahid Ebu Müslim ve Muhammed Abbas Bhat olduğu ifade edildi.

Ensar Gazvet el Hind, Hindistan ile savaşlarının devam edeceğini ifade etti. Grubun şura heyeti yeni bir lider seçene dek grubun liderliğini Gazi Halid İbrahim'in yürüteceği ifadesine de açıklamada yer verildi.

Grubun kurucu lideri Zakir Musa'nın Hint güçlerince 23 Mayıs tarihinde öldürülmesinin ardından EGH'nin başına geçen Abdulhamid Lelhari, Harun Abbas ismiyle de biliniyordu.

Gerçek ismi Zakir Raşid Bhat olan Zakir Musa, 2017 yılında El Kaide bağlantılı Ensar Gazvet el Hind adlı grubun kuruluşunu ilan etmişti. Zakir Musa daha önce Pakistan destekli Hizbul Mücahidin grubunda yer alıyordu. Hizbul Mücahidin'in önde gelen isimlerinden Burhan Vani'nin yanında yer alan 25 yaşındaki Musa, Vani'nin öldürülmesiyle onun yerine geçmişti.

Ensar Gazvet el Hind

Keşmir’de 2017 yılının Temmuz ayında kurulan Ensar Gazvet el Hind'in El Kaide ile yakın ilişki içerisinde olduğu biliniyordu.

"Gazvet el Hind" yani "Hint gazvesi" ifadesinin, cihat yanlısı gruplarca sıklıkla dile getirilen, Hindistan'ın Müslümanlarca fethedileceğini anlatan hadislerde yer alan bir ifade olduğu ifade ediliyor.

Grubun kuruluş açıklamasında şu ifadeler yer alıyordu: "Kahraman mücahit Burhan Vani’in şehadetinin ardından, Keşmir’in Müslüman milletinin tağut Hint işgalcilerinin saldırganlıklarını def etmek için kararlı bir şekilde cihat bayrağını taşımaya, cihatla ve yalnızca Allah’ın  yardımıyla devam etmeye karar vermesiyle, Keşmir’deki cihat bir uyanış aşamasına girmiştir. Bizler inşallah vatanımızı özgürleştireceğiz.

İşte bu amaç için şehit Burhan Vani’nin arkadaşları tarafından Mücahit Zakir Musa (yüce Rabbimiz onu muhafaza etsin) liderliği altında bu cihat hareketi kurulmuştur. Ensar Gazvetü'l Hind’in resmi medya kolu 'El Hurr'dur." Tüm faaliyetlerimiz bu medya organı aracılığıyla paylaşılacaktır. Ve yakında Ensar Gazvet el Hind hakkında önemli ve detaylı bir açıklama bu medya kolu organı aracılığıyla yayınlanacaktır."

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler