1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kıbrıs Rum Yönetimi'nden sondaj gemi personeline tutuklama emri
Kıbrıs Rum Yönetimi'nden sondaj gemi personeline tutuklama emri

Kıbrıs Rum Yönetimi'nden sondaj gemi personeline tutuklama emri

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, yasa dışı sondaj yapıldığı gerekçesi ile Fatih sondaj gemisinde çalışanlar hakkında tutuklama emri çıkardı. 

Independent Türkçe
A+A-

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, münhasır ekonomik bölgesi içerisinde yasa dışı sondaj yapıldığı gerekçesi ile Fatih sondaj gemisinde çalışanlar ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, (TPAO) ile işbirliği yapan şirketlerin yetkilileri hakkında tutuklama emri çıkardı. 

7 Mayıs'ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ruhsat vermesiyle birlikte Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları, sondaj çalışmaları yapıldığı bölgede görev yapmaya başlamış, Rum yönetimi Kıbrıs Radyosu aracılığıyla Fatih gemisinde görev alan personele “uluslararası tutuklama emri çıkarırız” mesajını iletmişti. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Fatih Sondaj gemisinde görevli personeli ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, (TPAO) ile işbirliği yapan şirket yetkilileri ile birlikte 25 personeli ve gemi mürettebatı hakkında ki tutuklama kararında Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendi deniz bölgesinde izinsiz olduğunu gerekçe göstererek uluslararası alanda girişim başlattığı öne sürüldü.

Fatih sondaj gemisinde İngiltere ile Türkiye’den personel bulunduğu ve Türkiye’nin bu aşamada, ikisi Amerikan biri Hırvat olmak üzere, sondaj konularında uzman üç şirketle işbirliği yaptığı ve bu çalışanlar ile şirket yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtti.

Rum Fileleftheros gazetesinin, “Adresler ve isimler” manşetiyle verdiği habere göre; Rum Yönetimi, Mayıs ayından bu yana Baf’ın 36,50 deniz mili açığında bulunan Fatih sondaj gemisinde çalışanların bütün verilerini de elde etti.

KKTC'den tepki

Rumların tutuklama kararına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar'dan tepki geldi: Tatar, hukuksuzluk yapanın KKTC'nin önerileri ve haklarını yok sayarak anlaşma ve araştırmalar yapan Rum tarafı olduğunu söyledi, tutuklama kararı ile ilgili uzlaşı çağrısı yaptı. Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetleri ile ilgili geçen hafta yaptığı açıklamada "Kuzey Kıbrıs'taki Türk soydaşlarımızın hakkını koruyacağız" demişti.

Erdoğan, "Bölgedeki hakları kimse kusura bakmasın hiç ilgisi alakası olmayanlara da yedirtmeyiz." diye konuşmuştu.

Dünya enerji devlerinin Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama faaliyetleri sürerken, Türkiye ve KKTC, uluslararası sularda arama kurtarma tatbikatı düzenlemeye hazırlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler