1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Kongo'da 800 mahkum hapishaneden firar etti
Kongo'da 800 mahkum hapishaneden firar etti

Kongo'da 800 mahkum hapishaneden firar etti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 800 kişinin hapisten kaçtığı olaya Müttefik Demokratik Güçler isimli oluşumun öncülük ettiği ifade ediliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin doğusunda yer alan bir hapishaneden yüzlerce mahkum firar etti.

Yerel kaynaklara göre, silahlı saldırganlar salı günü gece saatlerinde ülkenin doğusunda bulunan Mutembo bölgesindeki Kakwangura Merkez Hapishanesi'ni bastı.

Hapishaneyi basan silahlı saldırganlar ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandığı bildirildi.

Yaşanan çatışmalarda iki güvenlik personeli öldürülürken, saldırganların hapishanede bulunan mahkumların firarında rol oynadığı ifade edildi.

Hapishane yönetiminden gizlilik şartıyla AFP'ye konuşan bir yetkili, 800'den fazla tutuklunun hapishaneden kaçtığını söyledi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden askeri sözcü Yüzbaşı Antony Mualushayi, söz konusu saldırının Mai-Mai isyancı grubu tarafından gerçekleştiğini belirtti.

Ancak ABD merkezli gözlem kuruluşu Kivu Security Tracker (KST), saldırıların Müttefik Demokratik Güçler'e (MDG) bağlı silahlı saldırganlarca tertip edildiği bilgisini paylaştı.

KST ayrıca hapishanedeki tüm mahkumların firar ettiğini öne sürdü.

MDG'nin zaman içerisinde ismini ve ideolojisini değiştirerek cihat yanlısı bir görünüm kazandığı ve "Tevhid ve Muvahhidler Şehri" ismini aldığı ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler