Koronavirüs: 1.3 milyar nüfuslu Hindistan'da sokağa çıkma yasağı

Koronavirüs: 1.3 milyar nüfuslu Hindistan'da sokağa çıkma yasağı

1,3 milyar nüfusa sahip Hindistan'da 21 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi 4 saatlik ön uyarı süresi ile 1,3 milyar nüfuslu ülkesini 21 günlük sokağa çıkma yasağına soktu. Bu gelişme koronavirüs salgınında şimdiye kadar dünya genelinde alınan en sert önlem olarak kayda geçti.

Modi Salı akşamı yerel saat ile 8’de televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında gece yarısı yasağın başlayacağını ilan etti.

Çarşamba günü başlamış olan yasak ile evden dışarı çıkmak tamamen yasaklandı.

Modi konuşmasında “hey eyalet, her bölge, her şehir ve her köy bu yasağın kapsamındadır” dedi.

Dünyadaki en kalabalık ikinci ülke olan Hindistan’da özellikle bazı bölgeler ve şehirlerde iç içe milyonlarca insan yaşamını yeterli kanalizasyon altyapısı olmadan sürdürüyor.

Eğer çöp ve temizlik hizmetleri aksarsa ülkede çok sayıda farklı hastalığın da baş göstermesi mümkün.

Kamu sağlık hizmetleri de Çin ve Avrupa’ya kıyasla zayıf olan ülkenin benzeri bir vaka artışı yaşaması halinde şimdiye kadar ki en büyük ölüm oranlarının görülmesinden endişe ediliyor.

Yasak devreye girdikten sonra şehir merkezlerinde yasağa uyulduğu ancak şehir dışındaki fakir bölgelerde ve köylerde neredeyse yasağı hiç umursamadığı görüldü.

Modi’nin bu nedenle kısa bir süre sonra sokağa çıkma yasağı ile sınırlı kalmayacağı ve sıkı yönetim ilan ederek orduyu sokağa sürebileceği konuşuluyor.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.