Koronavirüs dünya çapında hangi üst düzey isimleri etkiledi?

Koronavirüs dünya çapında hangi üst düzey isimleri etkiledi?

Koronavirüs tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını etkiledi, ekonomiyi sarstı, kültür, spor ve sanatsal aktivitelerin iptal edilmesine neden oldu.

Çin’de patlak veren yeni tip koronavirüs, tüm engelleme çabalarına rağmen son zamanlarda birçok ülke yetkilisine bulaştı.

Kendilerini gönüllü olarak karantinaya aldığını açıklayan bazı yetkililer şöyle:

Fransa Kültür Bakanı

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, birkaç milletvekilinin ardından Kültür Bakanı Franck Riester’ın da koronavirüse yakalandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı, Veran’ın durumunun iyiye gittiğini ve evinde dinlendiğini belirtti.

Kültür Bakanlığı kaynakları, Veran’ın virüsü, koronavirüs tespit edilen beş milletvekilinden kapmış olabileceğini söyledi.

Kaynaklar, Veran’ın birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldiğine de dikkat çekti.

Portekiz Cumhurbaşkanı

Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, kısa süre önce ziyaret ettiği okulda koronavirüs görülmesi nedeniyle kendisini karantinaya aldı.

Cumhurbaşkanlığı, Marcelo Rebelo de Sousa’ya yapılan testin negatif çıkmasına rağmen, 14 gün evden çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, İtalya’ya seyahat ettikten sonra tedbiren Brüksel'deki evinde kendisini karantinaya aldığını açıkladı.

İtalya vatandaşı Sassoli, “Parlamento görevlerini yerine getirmek için çalışmaya devam edecek. Hiçbir virüs demokrasiyi engelleyemez” şeklinde bir açıklama yaptı.

İtalya Genelkurmay Başkanı

İtalya Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanı General Salvatore Farina’da koronavirüs tespit edildiğini bildirdi

Piemonte Bölge Başkanı Alberto Cirio'ya da koronavirüs teşhisi konuldu.

Cirio, Facebook hesabından paylaştığı video ile evden kendisini karantinaya aldığını duyurdu.

Avrupa’daki ABD’li Korgeneral

ABD ordusu, Avrupa'daki üst düzey komutanlardan olan Korgeneral Christopher Cavalli'nin bazı personelle birlikte Almanya'daki bir konferansta koronavirüsüne maruz kalmış olabileceğini açıkladı.

Açıklamada, Korgeneral Christopher Cavalli'nin durumunun izlendiği ve şu an için evinden çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

ABD'li bir yetkili Reuters'e verdiği demeçte, konferansın kara kuvvetleri liderlerini içerdiğini ve geçen hafta Almanya'nın Wiesbaden şehrinde düzenlendiğini söyledi.

Yetkili, yabancı katılımcılardan birine yapılan testlerde bu kişide virüs tespit edildiğini de sözlerine ekledi.

ABD’li senatörler

ABD Başkanı Donald Trump ile yakından iletişim kuran Cumhuriyetçi Partili Senatör Ted Cruz ve Temsilciler Meclisi Üyesi Paul Gosar da dahil olmak üzere 5 Kongre üyesi koronavirüs tespit edilen kişilerle temas kurdukları için gönüllü karantina kararı aldı.

Fransız parlamenterler

Fransa’da bir Parlamento personelinin yanı sıra beş parlamentere koronavirüs teşhisi kondu.

İngiliz milletvekilleri

İngiltere’de İşçi Partisi milletvekilleri Alex Sobel and Lilian Greenwood, katıldıkları konferansta bir kişide koronavirüs tespit edilmesinin ardından gönüllü olarak karantinaya girme kararı aldı.

İskoç Milletvekili John McNeilly de, aynı konferansa katılması nedeniyle kendisini karantina altına aldı.

İranlı yetkililer

İran, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. Koronavirüs nedeniyle siyasi yetkililer arasında hayatını kaybedenler oldu.

Tahran, iki milletvekili, Devrim Muhafızları’nın iki generali ve Havza İlmiyye alimlerinden 3’ünün koronavirüs nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Ayrıca 25 milletvekili ile Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Yardımcısı’nda koronavirüs tespit edildiğini de bildirildi.

Moğolistan Cumhurbaşkanı

Moğolistan resmi haber ajansı Montsame’ye göre Moğolistan Cumhurbaşkanı Khaltmaa Battulga, Çin'e yaptığı ziyaretin ardından tedbir amacıyla başkent Ulanbator'da 14 günlük karantina altına alındı.

Çin'in başkenti Pekin'de Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştükten sonra heyeti ile karantinaya alınan Moğolistan Cumhurbaşkanı’nın koronavirüs testi negatif çıktı.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.