1. HABERLER

  2. ASYA

  3. "Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 'ölüm döşeğinde'"
"Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 'ölüm döşeğinde'"

"Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 'ölüm döşeğinde'"

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un geçirdiği ameliyat sonrası hayati tehlikesi bulunduğu iddia edildi.

A+A-

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un bir kalp ameliyatı geçirdiği ve durumunun hassas olduğu iddialarını inceleyen Güney Kore hükümeti konuyu aksi veya doğru yönde doğrulayacak bir bilgiye ulaşamadıklarını duyurdu.

İlk olarak Amerikan haber kanalı CNN'de yer alan ve ismi verilmeyen bir Amerikan istihbarat yetkilisine dayandırılan iddiaya ilişkin Seul de kendi istihbari araştırmasına başladı.

Konuyla ilgili önce Seul medyasında Kim Jong Un'un Pyongyang dışındaki dinlenme evinde kaldığı ve burada kalp ameliyatının nekahat dönemini geçirdiği ve durumunun iyiye gittiği yazıldı.

Kuzey ile ilişkileri sürüdüren Birleşme Bakanlığı meseleye ilişkin iddiaların hiçbirinin henüz doğrulanamadığını, Kuzey Kore'de herhangi bir sıradışı aktivite de görmediklerini ve soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

En son 11 Nisan'da görüldü

Kuzey Kore diktatörünün sağlığına ilişkin dedikodular 15 Nisan'da hayatta olmayan büyükbabası ve Kuzey Kore'nin kurucusu Kim İl-Sung'un doğumgünü anma törenlerine katılmamış olması ile başladı.

15 Nisan ülkedeki en önemli ulusal bayramlardan biri olarak kutlanıyor ve tüm devlet erkanının katılı ile gerçekleşiyor. O günkü yokluğu kendi otoritesi ve devlet yönetimi ile büyükbabasınınki arasında fark olduğunu göstermek istediği şeklinde yorumlanmıştı.

Kim'in aktivitelerine ait son bilgi 11 Nisan'da katıldığı politbüro toplantısıydı.

Koronavirüs ihtimali düşük

Kim'in koronavirüse yakalanmış olma ihtimali de değerlendiriliyor ancak ülkede resmi olarak hiçbir vaka tespit edilmediği açıklandı ve ülkenin dünyanın geri kalanından ne kadar izole olduğu düşünüldüğünde bunun gerçek olabileceği belirtiliyor. Bazı uzmanlar ise buna ihtimal vermiyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler