1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Libyalı askeri öğrenciler Isparta'da eğitime başladı
Libyalı askeri öğrenciler Isparta'da eğitime başladı

Libyalı askeri öğrenciler Isparta'da eğitime başladı

Libya'da UMH'ye bağlı askeri kolejin askeri öğrencileri Türkiye'de eğitim görmeye başladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Libya'da uluslararası arenada tanınan ve Türkiye tarafından desteklenen Ulsal Mutabakat Hükümeti (UMH) 190 askeri öğrencinin eğitim görmek üzere Türkiye'ye gönderildiğini açıklamıştı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, UMH ile imzalanan "Askeri Eğitim, İşbirliği ve Danışmanlık Anlaşması" kapsamında Libyalı 192 Kara Harp Okulu öğrencisinin Türkiye’ye geldi ifade edildi.

Askeri öğrencileri, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Isparta Süleyman Demirel Havaalanına gelişlerinde muayene edilerek, ateş ölçümleri gerçekleşti.

Havalimanındaki sağlık kontrollerinin ardından Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na geçen Libyalı askeri öğrencilerin eğitimlerinin, 8 Temmuz 2020 tarihinden itibaren başladığı ifade edildi.

lby1.jpg

lby2.jpg

lby3.jpg

lby4.jpg

lby5.jpg

Libyalı askeri öğrenciler

Libya Askeri Kolej Sözcüsü Tuğgeneral Pilot Salid el Malti cumartesi günü yaptığı açıklamada, ileri seviye öğrencilerden ve eğitime yeni başlayanlardan oluşan iki ayrı grubun, cuma günü Türkiye'ye gönderildiğini belirtmişti.

Söz konusu askeri öğrenciler Libya'da savaş nedeniyle sekteye uğrayan eğitimlerine Türkiye'de devam edecek.

El Malti, gönderilen öğrencilerden 25 tanesinin eğitime yeni başlayanlardan oluştuğunu ve 22 ay eğitim göreceklerini, ileri seviye eğitime sahip 165 öğrencinin ise 5 ay eğitim alacağını dile getirdi.

Libya'nın başkenti Trablus'ta bulunan Askeri Kolej, bu yılın Ocak ayında Halife Hafter güçleri tarafından hedef alınmıştı.

Saldırıda en az 30 kolej öğrencisi hayatını kaybederken, 33 kişi de yaralanmıştı.

UMH güçleri, saldırının Hafter'e Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından verilen Çin yapımı insansız hava araçlarıyla gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler