1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Macron sömürgeci Fransa tarihiyle yüzleşiyor: Ağır bir hataydı
Macron sömürgeci Fransa tarihiyle yüzleşiyor: Ağır bir hataydı

Macron sömürgeci Fransa tarihiyle yüzleşiyor: Ağır bir hataydı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sömürgeciliğin 'ağır bir hata' olduğunu söyledi.

A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sömürgeciliğin "ağır bir hata" olduğunu söyleyerek tarihte bir sayfayı kapatma çağrısında bulundu.

Uzun yıllar Fransa'nın himayesi altında kalan Fildişi Sahili'ni ziyaret eden lider, burada yaptığı konuşmada kendi ülkesinin hegemonik olarak algılandığını, ülkesinin sömürgeciliğin tuzaklarına düşmesinin bir hata olduğunu söyledi.

Afrika'nın nüfusu açısından genç bir kıta olduğunu belirten cumhurbaşkanı, "Ülkenizin üçte ikisi sömürgeciliğin ne olduğunu asla bilmedi" diye konuştu. Macron Afrikalı genç nesli, ülkesiyle yeni bir dostluk ilişkisi kurmaya davet etti.

Macron'un seçim kampanyası boyunca Fransa'nın Cezayir'i kolonileştirmesinin insanlık suçu olduğunu söylemesi büyük tartışma yaratmıştı.

Fransız lider, 2017 yılında katıldığı bir televizyon programında, Fransa'nın Cezayir'deki uygulamalarını barbarca olarak nitelemiş, "Özür dileyerek geçmişimizle yüzleşmek zorundayız" diye konuşmuştu.

Fransızlara karşı mücadele ettikleri 8 yıl süren bağımsızlık savaşının ardından, 132 yıllık Fransız sömürgesine son veren Cezayir, 1962 yılında bağımsızlığına kavuşmuştu.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler