1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Macron: Kesinlikle esneklik göstermeyeceğiz, siyasal İslam Fransa için bir risk
Macron: Kesinlikle esneklik göstermeyeceğiz, siyasal İslam Fransa için bir risk

Macron: Kesinlikle esneklik göstermeyeceğiz, siyasal İslam Fransa için bir risk

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron siyasi İslam'ın Fransa Cumhuriyeti için bir risk olduğunu belirtti.

A+A-

Macron, Sarı Yelekliler'in eylemlerinin sebebi olan sorunlara çözüm bulmak ve taleplerine yanıt vermek için ülke çapında düzenlenen "ulusal müzakere" toplantılarının ardından Elysee Sarayı'nda iki buçuk saati aşan bir basın toplantısı düzenledi.

Ekonomiden politikaya bir çok konuya değinen Macron cumhuriyet değerlerini terketmek isteyen bir siyasal İslam karşısında kesinlikle esneklik göstermeyeceklerini vurgulayarak ülke dışından gelen finansal kaynakların kontrolünü güçlendirme konusunda da kararlı olduklarını belirtti.

"Gerçekten laiklikten bahsetme zamanı geldi"

Laikliğin artık gizlemeden açıkça söylenmesi gereken bir şey olduğunu ifade eden Macron, "Aslında laiklikten bahsederken gerçekten laiklikten değil ama cumhuriyetin bazı bölgelerine yerleşmiş olan gettolaşmadan bahsediyoruz... din adına politik amaçlar güden insanlardan bahsediyoruz, Cumhuriyetimizden kopmak isteyen siyasi bir İslam'dan bahsediyoruz." sözlerini kullandı.

'Almanya'yla sürtüşmek bazen gerekli'

Almanya Başbakanı Angela Merkel'le zaman zaman yaşadığı ters düşmelere değinen Macron Almanya ve Fransa arasındaki dostluğun her konuda aynı düşünmek anlamına gelmediğini belirtti. Macron, enerji politikaları, Brexit ve Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkiler konusunda fikir ayrılıkları olduğunu vurguladı.

Macron,"Uzlaşma kültürü çok önemli ve bu konuda Merkel'den çok şey öğrendim ama bu Fransa'nın bir konuda farklı bir pozisyonu olduğunda bunu göstermeyeceği anlamına gelmez," ifadelerini kullanarak "verimli sürtüşmelerin" uzlaşma noktası bulmak için bazen gerekli olduğunun altını çizdi.

'Reformlar devam edecek'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, çalışan vatandaşların ödemesi gereken gelir vergisinin düşürüleceğini ve şirketlerin ödemesi gereken bazı vergilerin kaldırılacağını söyledi.

Sarı Yelekliler'in eylemlerinin sürdüğünü ancak kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi gerektiğini belirten Macron, aralık ayında Sarı Yelekliler'in taleplerine ilişkin bazı düzenlemeler getirdiğini hatırlattı.

Ülkede son iki yılda yapılan reformları doğru bulduğunu ve devam etmesi gerektiğini dile getiren cumhurbaşkanı, "Sarı Yelekliler hareketi derin bir adaletsizlik duygusunu aktarıyor." dedi.

Macron, ülkede oy kullanma zorunluluğu getirilmesine yönelik bir talebin olduğunu ancak bunu doğru bulmadığını ve şu an yaşanan sorunlara çözüm üretmediğini söyledi.

"Bir sonraki seçim umrumda değil"

Macron, bir gazetecinin 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağıyla ilgili sorusuna, "Bir sonraki seçim umrumda değil. Görevimi başarıyla tamamlamak istiyorum. Ülkemin başarılı olmasını istiyorum çünkü onu her şeyden daha çok seviyorum. Bugün bu benim konum değil. 5 yıl önce de bu benim konum değildi." şeklinde yanıt verdi.

Milletvekili ve senatörlerin sayısının yüzde 25-30 azaltılacağını belirten Macron, parlamentoda tüm siyasi partilerin orantılı temsil edileceğini söyledi.

Macron, geçen pazartesi yapması planlanan açıklamasını, Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangın nedeniyle iptal etmişti.

Ülke çapında düzenlenen "ulusal müzakere" toplantıları 3 ay sürmüştü.

Akaryakıt zamları ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, daha sonra Macron yönetimi karşıtlığına dönüşen Sarı Yelekliler'in gösterileri, 17 Kasım 2018'den bu yana devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler