Mahmut Abbas, Filistin seçimlerinin ertelendiğini duyurdu

Mahmut Abbas, Filistin seçimlerinin ertelendiğini duyurdu

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, belirsiz bir tarihe kadar seçimlerin ertelendiğini resmen duyurdu.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İsrail yönetiminin, “hükümet olmadığı” gerekçesiyle işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistin seçimlerine ilişkin kendilerine bir cevap vermekten kaçındığını açıkladı ve bunu gerekçe göstererek belirsiz bir tarihe kadar seçimlerin ertelendiğini resmen duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde dün (29 Nisan Perşembe) akşam saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar süren Filistinli Liderler Toplantısı sonrasında Abbas 22 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abbas, “Bugün, Kudüs’te seçimlerin yapılmasıyla ilgili İsrail tarafından bizlere birtakım mesajlar ulaştı. Gönderilen mesajlarda, halihazırda İsrail hükümeti bulunmadığı için seçimler hakkında bir cevap veremedikleri belirtiliyor.” ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Televizyonu'nca canlı yayınlanan konuşmasında Abbas, “Keza Avrupa Birliği de İsrail'in Kudüs'te seçim talebine yanıt vermemesinden duyduğu hayal kırıklığını Filistin tarafına bildirdi.” dedi.

Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da olduğu gibi Kudüs’te de seçimlerin yapılması gerektiğini aksi takdirde seçimlere gitmeyeceklerini aktaran Abbas, “Şayet İsrail, seçimlerin Kudüs’te de yapılmasına onay verirse o zaman seçimlere gideriz.” diyerek bir kez daha İsrail’in direktiflerine, arzu ve isteklerine göre hareket ettiğini ortaya koymuş oldu.

Aynı zamanda Abbas, Siyonist İsrail tarafının, Filistin Merkezi Seçim Kurulu Başkanı Hanna Nasır’ı, seçim hazırlıkları kapsamında Doğu Kudüs’e gitmesi durumunda gözaltına almakla tehdit ettiğini açıkladı.

Bu akşam Ramallah kentinde Filistin Yönetimi Başkanı Abbas’ın başkanlığı ve Filistinli grupların liderlerinin katılımıyla Filistin seçimlerini görüşmek üzere bir toplantı düzenlendi.

Toplantı sonrasında Abbas, Kudüs'te seçimlerin yapılacağına dair bir güvence verilmemesini gerekçe göstererek belirsiz bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Hamas, Ramallah Toplantısında Katılmayacağını Bildirmişti

Hamas'ın, yaklaşan Filistin seçimlerinde yarışacak “Buluşma Yerimiz Kudüs” listesi sözcüsü Muhammed Subhi, daha önce yaptığı bir açıklamada, milletvekili seçimlerini görüşmek üzere Filistinli liderlerin katılımıyla Rammallah’ta düzenlenen toplantıya katılmayacağını bildirmişti.

Hamaslı siyasetçi Subhi, Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada, söz konusu toplantıya davetin kendilerine geç gönderildiğini ve daveti kabul etmeme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Seçimlerin ertelenmesine karşı oldukları için toplantıya katılmayacaklarını belirten Subhi, bugün diğer grupların katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve seçimlerin ertelenmesi veya iptal edilmesi yaklaşımlarına karşı çıktıklarını vurgulamıştı.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.