Kudüs'te tansiyon yükseliyor

Kudüs'te tansiyon yükseliyor

İsrail'in yıkım kararları, yapılamayan seçimler ve Yahudi yerleşimcilerin baskınları paralelinde Kudüs ve Mescid-i Aksa'da gerginlik artmayı sürdürüyor.

İsrail'in yıkım kararları, yapılamayan seçimler ve Yahudi yerleşimcilerin baskınları paralelinde Kudüs ve Mescid-i Aksa'da gerginlik artmayı sürdürüyor.

Bir süredir Filistinliler Mescid-i Aksa çevresinde gösterilerine devam ederken, Ramazan ayının son günlerinin gergin geçmesi bekleniyor.

İsrail'in yıkım kararı

Bölgede gerilimin en önemli sebeplerinden biri, İsrail'in Doğu Kudüs'teki Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yıkım kararı.

Bugün fiiliyata geçirilmesi planlanan yıkım kararları uzun süredir bölge genelinde protesto ediliyor.

İsrail'in bölgedeki Filistinlilere evlerini terk etmeleri için verdiği süre bugün doluyor.

Filistinliler kararı protesto ederken, Gazze merkezli silahlı gruplar da karara yönelik tepkilerini açıkladı. Hamas, İsrail'in bölgedeki planlarını bozmanın milli bir görev olduğunu ifade ederken, İslami Cihad Hareketi de İsrail'i tehdit etti.

İran destekli yapının askeri kanadı Seraya Kudüs, İsrail'in Kudüs'teki faaliyetlerine sessiz kalınmayacağını belirtti. Açıklamada İsrail'in saldırılarına karşılık verileceği vurgulandı.

Mescid-i Aksa'ya baskınlar

Gerilimi artıran bir diğer etken de Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskın girişimleri.

Yahudi yerleşimcilerin 28 Ramazan (10 Mayıs) tarihinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeyi planladığı belirtiliyor. Söz konusu baskın girişiminin son yıllarda gerçekleşecek en kapsamlı girişimlerden olacağı vurgulanıyor.

Filistinliler ise, İsrail güvenlik güçleri eşliğinde yaşanacak baskınları engellemek için harekete geçmiş durumda.

Bu doğrultuda taraflar arasında çatışmaların yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yapılamayan seçimler

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Kudüs'te seçimlerin yapılmasını engellemesini gerekçe göstererek, 22 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimleri ertelediğini açıklamıştı.

Abbas, seçimleri süresiz olarak erteleyen kararnameyi geçtiğimiz imzaladı. Böylece 22 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimler de iptal edilmiş oldu.

Abbas'ın kararı. Filistin'de halkın ve diğer grupların tepkisini toplarken, Hamas'tan gelen açıklamalar, durumun askeri bir çatışmaya evrilebileceği şeklinde yorumlandı.

Mahmud Abbas'ın kararına dair açıklamada bulunan Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Heniye, Abbas'ın kararı ne olursa olsun seçimleri gerçekleştireceklerini vurguladı.

Heniye, kendi kontrolleri altındaki Gazze Şeridi'nde seçimlerin yapılacağını söyledi.

Hamas lideri aynı zamanda Kudüs'te de, engeller ne olursa olsun seçimlerin gerçekleştirilmesi için mücadele edeceklerini belirtti. Heniye şu ifadeleri kullandı:

"Kudüs'te bu savaşı vermek için yeterince insan var. Ve bizler de Kudüs'te seçimlerin yapılması kararını sağlamak için onlara katılmaya hazırız."

Heniye'nin açıklaması, Gazze merkezli grupların İsrail'e siyasi baskı yapma amacıyla saldırılara başlayabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.