1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Mescid-i Aksa'yı hedef alan İsrail saldırıları her gün artıyor"
"Mescid-i Aksa'yı hedef alan İsrail saldırıları her gün artıyor"

"Mescid-i Aksa'yı hedef alan İsrail saldırıları her gün artıyor"

Yahudileştirme Karşıtı Kudüs Komitesi Başkanı Nasır el-Hedmi, İsrail rejiminin yürüttüğü ihlaller nedeniyle Mescidi Aksa’da gerilimin had safhaya geldiği uyarısında bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yahudileştirme Karşıtı Kudüs Komitesi Başkanı Nasır el-Hedmi, İsrail rejiminin yürüttüğü ihlaller nedeniyle işgal altındaki Kudüs kenti ve Mescid-i Aksa’da gerilimin had safhaya geldiği uyarısında bulundu.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne özel açıklamalarda bulunan el-Hedmi, İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin artan saldırılarının, genelde Kudüs kenti özelde ise Mescid-i Aksa üzerinde egemenlik kurma mücadelesinin bir parçası olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamasında el-Hedmi, sahada yaşanan tüm gelişmelerin, Mescid-i Aksa'nın tehdit altında olduğunu ve İsrail yönetiminin, Aksa'nın statüsünü değiştirme, zaman ve mekan olarak bölme ve kontrolünü ele geçirme dayatmasını doğrular mahiyette olduğunu belirtti.

El-Hedmi, “Geçmiş yıllara nispetle Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırı ve ihlallerinin arttığı açıkça gözlemleniyor. İsrail egemenlik dayatmasına kalkmakla yetinmeyip yasa dışı varlığını meşrulaştırmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanıması ve hukuksuz uygulamalarını meşru görmesinin hiçbir mana ifade etmediğini aktaran el-Hedmi, İsrail’in Filistin topraklarındaki varlığını kabul edilemez olduğunu ve bu yönde atılan tüm adımların akamete uğrayacağını söyledi.

Ramazan ayının ilk günlerinde İsrail güçlerinin koruması altındaki yüzlerce Yahudi yerleşimci, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti. Öte yandan İsrail polisi, Aksa’nın içindeki İslam Müzesi’ne çıkan Silsile Kapısı’nın kilitlerini tahrip edip mabedin batı cephesindeki dış hoparlörlerinin kablolarını kesmişti.

Bu tür baskınları Müslümanların ibadet özgürlüğünü yok sayma olarak nitelendiren Filistinli uzmanlar, İsrail rejimi ile Yahudi yerleşimcilerin, Müslümanların Mescid-i Aksa’daki egemenliğini ihlal ettiğini vurguluyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler