1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mısır ile Yunanistan arasında 'Doğu Akdeniz' anlaşması
Mısır ile Yunanistan arasında 'Doğu Akdeniz' anlaşması

Mısır ile Yunanistan arasında 'Doğu Akdeniz' anlaşması

Yunanistan'la Mısır, Doğu Akdeniz'de "deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasını" imzaladı.

A+A-

Yunanistan'la Mısır, Doğu Akdeniz'de "deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasını" imzaladı. İki ülke dışişleri bakanları tarafından imzalanan anlaşmaya, Ankara 'yok hükmünde' diyerek sert tepki gösterdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, başkent Kahire'de basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Şükri, "deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının" imzalandığını belirterek, söz konusu anlaşmanın, "Yunanistan ile ekonomik iş birliği konusunda yeni ufuklar açtığını" söyledi.

Yunan Bakan Dendias ise Mısır ile yapılan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının, "meşru" olduğunu ve bölgedeki meydan okumalar ile mücadelede iki ülke arasındaki işbirliğinin boyutlarını yansıttığını ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan daha önce yapılan yazılı açıklamada, Şükri'nin, Yunan mevkidaşı Dendias ile "deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması"na hazırlık müzakereleri kapsamında teknik konuları ele almak için Kahire’de görüştüğü belirtilmişti.

Mısır resmi haber ajansı MENA da, Dendias’ın birkaç saatliğine kısa bir ziyaret için Mısır’a geldiğini duyurmuştu.

İki ülke dışişleri bakanları arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması ile ilgili 12’nci teknik görüşme, geçen Haziran ayında Kahire’de yapılmıştı.

Ankara: Anlaşma yok hükmünde

Türk Dışişleri Bakanlığı, 'deniz sınırı olmayan iki ülke arasında yapılan anlaşmanın yok hükmünde olduğunu' bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır.

Sözde sınırlandırılan alan, Birleşmiş Milletler’e de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer almaktadır.

2003 yılında GKRY ile imzaladığı anlaşma ile 11.500 km2’den vazgeçen Mısır, Yunanistan’la bugün imzaladığı bu sözde anlaşma ile de, yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır. Bu anlaşmayla Libya’nın hakları da gasp edilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye'nin, söz konusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri'nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur."

Doğu Akdeniz'de gerginlik

Türkiye ile Yunanistan arasında, Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklar nedeniyle son dönemde tansiyon yükselmiş durumda.

Türkiye'nin Libya ile yaptığı anlaşmanın ardından Yunanistan da İtalya ve Mısır'la anlaşarak benzer bir adım attı.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler