1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mısır, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK'yı hedef aldığı saldırıyı kınadı
Mısır, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK'yı hedef aldığı saldırıyı kınadı

Mısır, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK'yı hedef aldığı saldırıyı kınadı

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye'nin PKK'ya yönelik Kuzey Irak'ta düzenlediği saldırıyı kınadı.

A+A-

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye'nin PKK'ya yönelik Kuzey Irak'ta düzenlediği ve üst düzey Iraklı askerlerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan SİHA saldırısını kınadı.

Iraklı üç askerin öldüğü saldırıyla ilgili Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile görüşen Bakan Şukri, Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden her adımını kınadıklarını söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Iraklı bakanla telefonda görüşen Şukri'nin Irak'ın güvenliği konusunda ülkesinin Bağdat'a tam destek verdiği aktarıldı. Mısır'ın resmi yayın organı El Ahram'ın haberine göre ikili mevcut sorunlarla mücadelede iş birliğini sürdürme hususunda mutabık kaldı.

Türkiye'nin saldırısını kınayan Mısırlı Bakan Şukri, Ankara'nın operasyonlarını "bölgenin güvenliği ve istikrarına yeni bir tehdit" olarak nitelendirildi, Mısır hükümetinin ve halkının Iraklılarla dayanışma içinde olduğu vurguladı.

Bağdat hükümetine bağlı güçler salı günü, Türkiye'ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Kuzey Irak'ta düzenlediği saldırıda, ikisi üst düzey, 3 ordu mensubunun öldüğünü duyurmuştu. İki ülke ilişkilerini geren olayın ardından Bağdat, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Irak ziyaretini iptal etmişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler