1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mısır ve İran normalleşmeye hazırlanıyor
Mısır ve İran normalleşmeye hazırlanıyor

Mısır ve İran normalleşmeye hazırlanıyor

İran ve Mısır'ın, Irak'ın ara buluculuğunda normalleşme girişimlerinde bulunduğu bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran ve Mısır'ın, diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmek konusunda anlaşmaya vardığı öne sürüldü.

New Arab'ın aktardığı habere göre, İranlı milletvekili Fedahüseyin Maleki, Tahran ve Kahire'nin bir süredir Irak'ın başkenti Bağdat'ta gerçekleştirdikleri görüşmelerinin ardından diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmek ve büyükelçilikleri yeniden açmak konusunda anlaşma sağladığını söyledi.

"Mısır ve İran arasındaki diplomatik ilişkilerin tam bir yeniden canlanmaya doğru yelken açtığını" belirten Maleki, "büyükelçiliklerin yeniden açılmasının da gündemde olduğunu ancak bunun için özel teknik görüşmeler, planlama ve her iki ülkeden de heyetlerin karşılıklı ziyaretinin gerçekleşmesi gerektiğini" dile getirdi.

Maleki "İran ve Mısır'ı birbirine bağlayan tarihi ilişkilerin bulunduğunu ve iki ülke arasında çok fazla ara buluculuk girişimi gerekmediğini" vurgulayarak İran ve Mısır'ın büyükelçiliklerinin karşılıklı olarak en kısa sürede açılacağına dair beklentisinin olduğunu ifade etti.

Tahran ve Kahire arasındaki ilişkiler, İran Şahı Rıza Pehlevi'nin devrilmesinden bu yana soğuk durumda.

Pehlevi devrilmesinden sonra Mısır'a sığınmış ve 1980'de burada ölmüştü. Mısır 1979 yılından bu yana Tahran'da büyükelçilik bulundurmayan tek Arap ülkesi.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler