Muhammed bin Selman'dan Bağdat hükümetinin yeni başbakanı Kazimi'ye tebrik

Muhammed bin Selman'dan Bağdat hükümetinin yeni başbakanı Kazimi'ye tebrik

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, yeni Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa el-Kazimi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, yeni Bağdat hükümetinin kurulmasının ardından Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa el-Kazimi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Krallığın Irak’ın güvenliği ve kalkınmasını desteklediğini dile getiren Prens Selman, Riyad’ın iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeye istekli olduğunu vurguladı.

Bağdat Hükümeti Başbakanı’na tebriklerini sunan Prens Selman, Irak ile halkına refah dolu bir gelecek dilediğinde bulundu.

Veliaht Prens Selman’a teşekkürlerini sunan Bağdat Hükümeti Başbakanı Kazimi ise, iki ülke arasındaki ilişkilerin üzerine düşme ve daha fazla işbirliğinde bulunma istediğini vurguladı. Kazimi, ofisinden yayınlanan açıklamaya göre, Prens Selman’dan Krallığı ziyaret etmesi için davet aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden destek

Irak’ta yeni bir hükümet kurulmasını memnuniyetle karşılayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), bu yeni gelişmenin kardeş Irak halkının güvenlik, istikrar ve kalkınma taleplerini karşılayacağına dair umudunu dile getirdi. Resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre, yeni hükümetin başarı ve doğruluk yolunda ilerlemesi dileklerini bildiren Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Âl Nahyan, bu gelişmenin Irak’ın istikrar ve refahını artıracağını, ulusal egemenliğini koruyacağını ve Irak halkının taleplerini yerine getireceğini umduğunu dile getirdi. Aynı zamanda BAE’nin işbirliği içerisinde karşılıklı ilişkileri derinleştirip genişletmeye, iki ülke ve iki kardeş halkın çıkarlarını gözetmeye istekli ve umutlu olduğunu ifade etti.

Kuveyt yeni hükümetten memnun

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Kuveyt’in Irak’ta yeni bir hükümet kurulmasını memnuniyetle karşıladığı ifade edildi. KUNA’nın haberine göre, Kuveyt’in iki ülke arasındaki tarihî ilişkileri somutlaştırılacağı, karşılıklı saygı ile bu ilişkiyi her alanda geliştirmek üzerine samimi bir isteğin yansıtılacağı, iki ülke ve iki kardeş halkın isteklerine ulaşılacağı, bölgedeki güvenlik ve istikrarın artırılmasının sağlanacağı şekilde yeni Bağdat Hükümeti ile işbirliği yapmaya ve birlikte çalışmaya hazır olduğu dile getirildi. Bakanlık, yeni hükümetin Irak’ın güvenlik ve istikrarının sağlandığı, halkın arzularının gerçekleştirildiği bir başarıya imza atması dileğinde bulundu.

Arap Birliği: Her türlü desteği sağlamaya hazırız

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, birliğin yeni Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa el-Kazimi’ye her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu ifade etti. Gayt, mevcut sıkıntılarla başa çıkılması ve Irak halkının Ekim 2019’dan bu yana talep ettiği meşru arzuların yerine getirilmesi için bakanlık oluşumunun hızlı bir şekilde tamamlanması çağrısında bulundu. Aynı zamanda “Bir sonraki aşama; bilhassa ülkeyi bölgesel ve uluslararası çatışmalardan uzak tutmak ve Arap çevresi ile en iyi ilişkileri korumak açısından Bağdat Hükümeti'nin karşı karşıya kaldığı siyasi ve ekonomik zorlukları ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

tlgrm.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.