1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Irak'ta hükümet krizi sürüyor: İran destekli koalisyon Kazimi'yi suçladı
Irak'ta hükümet krizi sürüyor: İran destekli koalisyon Kazimi'yi suçladı

Irak'ta hükümet krizi sürüyor: İran destekli koalisyon Kazimi'yi suçladı

Irak'ta meclisin ikinci büyük grubu olan İran'a yakın Fetih Koalisyonu, hükümeti kurmakla görevlendirilen Mustafa Kazimi'yi eleştirdi

Independent Türkçe
A+A-

Irak'ta Hadi Amiri başkanlığındaki Fetih Koalisyonu Parlamento Grup Başkanı Muhammed el-Gabban, yaptığı basın açıklamasında, "Siyasi gruplar, bakanların hizipçilikten uzak bağımsız şekilde seçimi için Mustafa el-Kazimi'ye özgür davranması hakkı tanımıştı. Ancak Kazimi, bakan adaylarının seçimi konusunda selefinin yaptığı hatayı yaptı" dedi.

Gabban, Kazimi'nin sızan kabinedeki itiraz edilen isimleri değiştirmesi için siyasi gruplarla istişaresinin sürdüğünü ifade etti.

Bağdat Hükümeti Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 9 Nisan'da Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa el-Kazimi’ye hükümeti kurma görevi vermişti. 

Maliki ve Allavi de güvenoyu vermeyecek

Eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu ve İyad Allavi başkanlığındaki Vataniyye Koalisyonu da Kazimi kabinesine güvenoyu oylamasında "Evet" demeyeceklerini açıklamıştı.

Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi, hükümete güven oylaması oturumuna karar verilmesi için tüm milletvekillerinden yarın meclise gelmesini istemişti.

30 gün içerisinde hükümeti kurması gerekiyor

Kazimi'den önce bağımsız Şii siyasetçi Muhammed Tevfik Allavi, hükümeti kurma görevi alsa da parlamentoda yeterli destek bulamayacağını anlayınca görevi iade etmişti.

9 Nisan’da hükümeti kurma görevi alan Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa el-Kazimi’nin Irak Anayasası’na göre 30 gün içerisinde hükümeti kurması gerekiyor.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler