1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Irak'ta hükümet krizi: Ketaib Hizbullah Kazimi'yi kabul etmedi
Irak'ta hükümet krizi: Ketaib Hizbullah Kazimi'yi kabul etmedi

Irak'ta hükümet krizi: Ketaib Hizbullah Kazimi'yi kabul etmedi

Irak'ta Ketaib Hizbullah, yeni başbakan adayı Kazimi'yi kabul etmeyeceklerini ilan etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Irak'ta aylardır süren hükümet krizi günden güne daha da derinleşiyor.

İran destekli Şii milis örgüt Ketaib Hizbullah, hükümeti kurma görevi verilen Ulusal İstihbarat Daire Başkanı Mustafa Kazimi'yi sert bir şekilde reddetti.

Hizbullah, İran destekli diğer gruplar tarafından kabul edilen Kazimi'nin, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü ABD saldırısında parmağı olduğunu öne sürdü. Örgüt, görevin Kazimi'ye verilmesinin Irak halkına savaş ilanı anlamına geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Berhem Salih, hükümet kurma görevini 9 Nisan'da Kazimi’ye vermişti.

2016 Haziran ayından beri Irak istihbaratının başında olan El Kazimi'nin hiçbir siyasi partiye üyeliği bulunmuyor.

Irak'ta başbakanlık krizi

Eski Başbakan Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım 2019'da görevinden istifa etmişti.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in atamasının ardından açıklama yapan 53 yaşındaki Kazimi, sosyal medya hesabından, "Irak hükümetine liderlik etme görevim boyunca, kendimi ülke vatandaşlarıma adayarak çalışacağıma ve Irak halkının isteklerine öncelik vererek hükümette görev yapacağıma ant içerim." mesajını paylaştı.

Irak Cumhurbaşkanı Salih, ülkede yaşanan protestolar ve aylarca süren siyasi çıkmazın ardından 17 Mart'ta hükümeti kurma görevini eski Necef Valisi Adnan Zurfi'ye vermişti.

Irak Cumhurbaşkanı 1 Şubat'ta da bağımsız aday ve eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmiş ancak Allavi, Meclis'te güvenoyu toplantılarının gerçekleşmemesi nedeniyle görevi iade etmişti.

Şii gruplar Zurfi'nin başbakanlığına karşı çıktı, Kazimi'yi destekledi

Ancak 5 Şii siyasi meclis grubunundan oluşan Fetih Koalisyonu'nun hükümeti kurma görevi için Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa Kazimi’yi aday göstermek için anlaşması sonrası, Zurfi'nin parlamentodaki çoğunluğun desteğini alma şansı da kaybolmuş oldu.

Kanun Devleti Koalisyonu, Ulusal Hikmet Akımı, Fazilet ve Ulusal Vizyon Koalisyonu'ndan oluşan Fetih Koalisyonu'nun Irak meclisinde toplamda 48 milletvekili bulunuyor.

Söz konusu koalisyon Adnan ez-Zurfi'yi Amerika Birleşik Devletleri’ne yakın olmakla suçlayarak hükümeti kurmasına itiraz etmişti. Zurfi'nin Irak'ın yanı sıra ABD vatandaşlığı da bulunuyor.

Hükümetin 329 sandalyeli meclisten güvenoyu alması için oturumda hazır bulunanların mutlak çoğunluğu gerekiyor. Irak Anayasası'na göre el Kazimi'nin 30 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor.

Kaynak: Mepa News, Euronews

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler