NATO: Suriye'de müttefikliğe zarar verecek adım atılmamalı

NATO: Suriye'de müttefikliğe zarar verecek adım atılmamalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye'nin kuzeyinde müttefikliğe zarar vermeyecek şekilde hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Londra'da 3-4 Aralık'ta yapılacak Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Zirvesi öncesinde Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Ankara'nın Suriye'deki askeri varlığıyla ilgili soruları cevapladı.

Avrupa ülkelerinin ve NATO müttefiki ülkelerin Suriye'de YPG'nin durumuyla ile ilgili kaygıları olduğunu hatırlatan Stoltenberg, "NATO güçleri arasında ayrılık varsa bunu siyasi yollardan çözmek isteriz." dedi.

Suriye'nin kuzeyinin 'karmaşık' bir konu olduğunu ve bunun siyasi liderler tarafından görüşüldüğünün altını çizen Stoltenberg, "NATO'nun bu konuda çözümün ne olacağını söylemek durumunda olmadığını" kaydetti.

NATO Genel Sekreteri, "müttefikler arasında bazen anlaşmazlıklar olsa da, farklılıklarının üstesinden gelebileceklerini" vurguladı.

Günümüzde 'öngörülemeyen" güvenlik sorunlarıyla karşılaştıklarının altını çizen Stoltenberg, "Birlikte hareket etmeseydik IŞİD'den kurtulamazdık. Ciddi sorunlarımız var ancak bu zor dönemde birlikte yanyana durmalıyız. Kuzey Amerika ve Avrupa, dünyanın ekonomik ve askeri gücünün yarısını temsil ediyor. Belirsiz zamanlarda, NATO gibi güçlü çok uluslu kurumlara ihtiyacımız var. Bu yüzden tüm vatandaşlarımızı güvende tutmak için onları her gün güçlendirmeye devam etmeliyiz." diye konuştu.

Macron'a mesajımızı ilettik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 'NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti' şeklindeki açıklamasıyla ilgili bir soruya cevap veren Stoltenberg, bu konudaki mesajlarını Macron'a ilettiklerini hatırlattı.

NATO'yu askeri ve siyasi olarak daha güçlü bir yapıya kavuşturma planları olduğunu kaydeden Stoltenberg, "Avrupa ülkeleri ve ABD birlikte hareket etmek için aynı masada oturuyor" dedi.

Daha önce yaptığı açıklamada NATO üyeleri arasında Suriye'nin kuzeyindeki durum da dahil bazı konularda görüş ayrılığı olduğunu belirten Stoltenberg, "Türkiye konusu üyeler arasındaki görüş ayrılıklarının önemli bir örneği. Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği operasyonun sonuçları konusundaki kaygılarımı daha önce dile getirdim. Görüş ayrılıklarımız var" demişti.

Savunma harcamaları artacak

NATO Genel Sekreteri önümüzdeki dönemde NATO üyelerinin savunma harcamalarını artıracağını kaydetti.

2019’da Avrupa Müttefikleri ve Kanada’daki savunma harcamalarının yüzde 4 oranında arttığını ve bunun art arda beşinci büyüme yılı olduğunu belirten Stoltenberg, "2020 sonuna gelindiğinde, bu müttefikler 2016'dan bu yana 130 milyar dolar daha yatırım yapmış olacak. Son tahminlere göre, 2024 sonuna kadar savunma harcamalarında biriken artış 400 milyar dolar olacak." diye konuştu.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.