1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Newsweek dergisi Hz. Muhammed'i koronavirüsle mücadelede örnek gösterdi
Newsweek dergisi Hz. Muhammed'i koronavirüsle mücadelede örnek gösterdi

Newsweek dergisi Hz. Muhammed'i koronavirüsle mücadelede örnek gösterdi

Amerikan haber dergisi Newsweek'in internet sitesinde yayınlanan yazıda, Hz. Muhammed'in salgın hastalıklara karşı tavsiyeleri örnek gösterildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Amerikan haber dergisi Newsweek'in internet sitesinde yayınlanan yazıda, Hz. Muhammed'in salgın hastalıklara karşı tavsiyeleri örnek gösterildi.

Sosyoloji, İslam ve Hıristiyanlık üzerine araştırmalarıyla bilinen akademisyen Dr. Craig Considine tarafından kaleme alınan ve Newsweek'ta yayınlanan yazı "Yalnızca Duanın Gücü Tek Başına Koronavirüs Gibi Bir Salgını Durdurabilir Mi? Muhammed Peygamber Dahi Bunun Aksini Düşünüyordu." başlığını taşıyor.

Dünyanın koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemlere değinen Considine, bundan tam 1300 yıl önce, Hz. Muhammed'in salgınlara karşı aldığı ve alınmasını nasihat ettiği önlemlere yazısında yer verdi.

Considine, Hz. Muhammed'in salgın hastalıklara karşı aldığı önlemlere ve temizliğin önemine dair şu hadislerini yazısına taşıdı:

- Eğer bir beldede salgın olduğunu duyarsanız buraya girmeyin, bulunduğunuz bir beldede salgın olursa da oradan ayrılmayın.

- Temizlik imanın bir parçasıdır.

- Uyandığınız zaman, yemek yedikten önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

- Tedavi olun. Allah, yaşlılık haricinde dermansız bir hastalık yaratmamıştır.

- Hz. Muhammed bir gün, devesini bağlamayan ve Allah'a tevekkül ettiğini söyleyen bir bedeviye şöyle söylemiştir: 'Deveni bağla, ondan sonra tevekkül et.'

Dünya çapında patlak veren koronavirüs salgını sonrasında karantina ve sosyal izolasyon önlemleri tavsiye edilmiş, insanların özellikle kişisel temizliklerine önem vermeleri gerektiği vurgulanmıştı.

(Considine'in kaynağını belirtmeden aktardığı hadisler, yazıdaki metne göre tercüme edilmiştir.)

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler