1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Norveçli eski bakana sığınmacılara cinsel taciz nedeniyle 5 yıl hapis
Norveçli eski bakana sığınmacılara cinsel taciz nedeniyle 5 yıl hapis

Norveçli eski bakana sığınmacılara cinsel taciz nedeniyle 5 yıl hapis

Norveç'te eski bir bakan üç sığınmacıya cinsel taciz bulunma suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BBC Türkçe
A+A-

Norveçli eski bakan Svein Ludvigsen, valilik yaptığı dönemde iltica başvurusu yapan üç kişiye cinsel tacizde bulunmaktan beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. 72 yaşındaki Ludvigsen, bölge valiliği görevini kötüye kullanmak ve üç genç erkeğin korunmasız halinden fayda sağlamaktan suçlu bulundu.

Taciz kurbanları, Ludvigsen'in cinsel ilişki taleplerine verdikleri yanıtın, sınır dışı edilmelerine ya da daimi oturum hakkı alabilmeleriyle sonuçlanacağına inandıklarını belirtti. Ludvigsen ise masum olduğunu savundu ve kararı temyiz edeceğini söyledi.

Tromso bölgesinde 2011 ve 2017 arasında yaşanan olayda, şu anda 25, 26 ve 34 yaşında olan davacılar, Ludvigsen'in ev ve iş karşılığında, cinsel ilişki istediğini anlattı.

Kurbanların ifadelerine göre taciz Ludvigsen'in ikametgahı ve kır evinde, otel odalarında ve ofisinde gerçekleşti. Bir kurbanın taciz sırasında 17 yaşında olduğu, bir diğerinin de "akıl sağlığının orta derecede bozuk olduğu" iddia edildi.

87 bin dolar tazminat

Ludvigsen, 87 bin ABD doları tazminat ödemeye de mahkum edildi.

Eski siyasetçi, kurbanlardan biriyle rızaya dayalı cinsel ilişkiye girdiğini ve bu konuda polise yalan söylediğini itiraf etti. Ancak diğer iki kurbanla ilişkiye girmediğini savundu.

Mahkemenin gerekçeli kararında, sanığın bilerek cinsel ilişkiye girmek için makamını kullandığı belirtildi. Ayrıca Ludvigsen'in, bölge valisi olarak bir mültecinin vatandaşlığını geri alma yetkisinin oluşturduğu bir korku olduğunu bildiği vurgulandı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler