1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. AFGANİSTAN

  3. Pakistan Talibanı yeni liderini seçti
Pakistan Talibanı yeni liderini seçti

Pakistan Talibanı yeni liderini seçti

Tahrik-i Taliban Pakistan, Molla Fazlullah'ın ölümünün ardından yeni liderini seçti.

Mepa News | Çatışma Bülteni
A+A-

Tahrik-i Taliban Pakistan, lideri Molla Fazlullah’ın ölümünü doğruladıktan sonra yeni liderini açıkladı. Grubun lideri Molla Fazlullah, ABD’nin sınırın Afganistan tarafında düzenlediği bir hava saldırısında 13 Haziran’da yaşamını yitirmişti.

Pakistan Talibanı olarak da anılan grubun merkezi sözcüsü Ömer Horasani tarafından yapılan açıklamada “Selefleri Beytullah Mesud ve Hekimullah Mesud gibi, Molla Fazlullah Ramazan’ın 27’sinde saat 11’de bir ABD insansız hava aracı saldırısında öldürüldü.” şeklinde konuştu.

Horasani, saldırının tam olarak nerede gerçekleştiğine değinmedi. Ancak Kabil hükümeti ve ABD yetkilileri, saldırının Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Kunar vilayetinin Mervera bölgesinde meydana geldiğini ifade etmişlerdi.

Grup sözcüsü, Tahrik-i Taliban Pakistan’ın yeni lideri olarak Müftü Nur Veli Mesud’un seçildiğini ilan etti. Ömer Horasani, bölgedeki Pakistan Talibanı gruplarının yeni lidere biat ettiklerini de açıkladı. Pakistan Talibanı sözcüsü, “tüm liderlerimizin kafirler tarafından öldürülmesi bizim için onurdur.” ifadesini kullandı.

Müftü Nur Veli Mesud’un lider seçilmesiyle, grup yeniden Mesud aşiretine mensup bir kişi tarafından yönetiliyor olacak. Fazlullah, diğer liderlerin aksine Veziristan kökenli bir Mesud değildi ve Svat Vadisi asıllıydı.

Ebu Mansur Asım olarak da bilinen Müftü Nur Veli Mesud yaklaşık 30 yıldır cihat yanlısı gruplar içinde faaliyet gösteriyor. 11 Eylül öncesinde Taliban saflarında Kuzey İttifakı’na karşı savaşan Mesud, Pakistan Talibanı içerisinde dini bir lider ve Karaçi şehri sorumlusu olarak da görev yapmıştı.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler