1. HABERLER

  2. ASYA

  3. 'Pasifist' Japonya silahlanıyor
'Pasifist' Japonya silahlanıyor

'Pasifist' Japonya silahlanıyor

Askeri anlamda pasifist bir anayasası olan Japonya gerektiğinde Kuzey Kore'yi vurabilmek için balistik füze sistemi sahibi olmak üzere.

A+A-

Askeri anlamda pasifist bir anayasası olan Japonya gerektiğinde Kuzey Kore'yi vurabilmek için balistik füze sistemi sahibi olmak üzere.

Japon hükümetinin alt komitesi tarafından cuma günü onaylanan teklif ile Japonya 'militerleşmeye' bir adım daha yakınlaşmış oldu.

İkinci Dünya Savaşı'ndaki yenilginin ardından silahlanma hakkından feragat etmiş olan Japonya, bu gelişmeyi 'olası tehdide karşı müdafa hakkı' olarak dünya kamuoyuna yansıttı.

Tasarının kabul edilmiş olması sonrası menzil içerisinde olan Çin ve Rusya'nın da füzelere tepki vereceği düşünülüyor.

Kabul edilen teklif metninde "Ülkemiz hasımlık eden diğer ülkelerin menzili içerisinde olduğundan kendi caydırıcılığını arttırmak zorundadır" deniliyor.

Abe bir süredir bunun için uğraşıyor

Alt komitede kabul edilen bu teklifin önümüzdeki hafta Başbakan Şinzo Abe'ye onay için sunulması bekleniyor. Abe bir süredir daha güçlü ve kapasitesi daha yüksek bir askeri güç sahibi olmak için kamuoyunu ve muhalif partileri ikna etmeye çalışıyor.

Amerikan Lockheed firmasından alınabilir

Aktarılan bilgilere göre teklifin yasalaşması halinde Japonya gerekli füzeleri yıl sonunda satın alacak. Öngörülere göre füzeler ve radar sistemleri Lockheed firmasından alınacak.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler