1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Pompeo’dan Bağdat hükümetine: Elçiliği kapatırız
Pompeo’dan Bağdat hükümetine: Elçiliği kapatırız

Pompeo’dan Bağdat hükümetine: Elçiliği kapatırız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıların önüne geçilmemesi halinde elçiliği kapatacaklarını Iraklı yetkililere iletti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Irak medyası, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Iraklı yetkililer arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin içeriğini açıkladı.

K24'ün haberine göre, görüşmenin; ABD Büyükelçiliği’ne yönelik füze saldırılarının önüne geçilememesi üzerine gerçekleştiği kaydedildi.

Pompeo’nun Iraklı muhataplarına, “Hepinizin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin kapatılması kararı hazırda bekliyor. Hiç kimseden de çekinmeyiz” dediği aktarıldı.

Aynı zamanda ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller’ın da Iraklı yetkililere, “Irak hükümeti ve güvenlik güçleri elçiliği koruyup füze saldırılarının önüne geçemiyorsa kendimizi yaparız ve tereddüt de etmeyiz” şeklinde benzer bir mesaj ilettiği öğrenildi.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkedeki yabancı temsilciliklere yönelik saldırılar hakkında yaptığı açıklamada, bunun Irak’ı zayıflattığını belirtmişti.

Edinilen bilgiye göre ABD, Bağdat hükümetinin, yapılan uyarıyı dikkate alarak, ABD Büyükelçiliği’nin güvenliğini sağlamasını bekliyor.

Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa Kazımi, “Ülkede yasa dışı silah kalmayacak” dese de halen milis grupları hükümetin kontrolüne girmiş değil.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler