ABD'nin Bağdat Büyükelçisi saldırılar nedeniyle Bağdat'tan ayrıldı

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi saldırılar nedeniyle Bağdat'tan ayrıldı

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller’in Bağdat’tan ayrılarak Erbil’e geçtiği bildirildi.

Yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’ye yönelik füze saldırılarının sürmesi nedeniyle ABD’li Büyükelçi Matthew Tueller’in Bağdat’tan ayrıldığı ve şu an Erbil Başkonsolosluğu’nda kaldığı aktarıldı.

K24'ün haberine göre, büyükelçiliğin kapatıldığı iddia edildi ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.

Washington Post gazetesi, artan füze saldırıları nedeniyle ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin kapatılması uyarısında bulunulduğunu ve kapatılma sürecinin 90 günü bulabileceğini yazdı.

Gazetenin, Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa Kazimi’nin ofisinden üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı bilgiye göre Kazimi, ABD’yi kararından vazgeçirmek için bazı Batılı ülkeler aracılığıyla lobi faaliyeti yürütüyor. ABD’nin çekilmesi halinde de 3 Avrupa ülkesinin temsilcisinin Bağdat’ta kalmaya devam edeceğini belirttiği öğrenildi.

Milis gruplarından tehdit

Son günlerde Irak’taki milis gruplarının ABD güçlerine yönelik tehditleri artmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Haşdi Şabi bileşenlerinden Irak Hizbullahı (Ketayib Hizbullah) Güvenlik Sorumlusu Ali Askeri yaptığı açıklamada, ABD askerlerine yönelik tehditler savurmuştu.

Öte yandan Nuceba Hareketi isimli milis grubu genel sekreteri Ekrem Kabi de, ABD Büyükelçiliği’nin askeri faaliyetlerle Irak’ın egemenlik haklarını ihlal ettiği iddiasında bulundu ve tavır almak için bütün güçlerin resmi kararının beklediklerini söyledi.

Arap medyasında yer alan haberlere göre artan tehditler nedeniyle 15 ülke de Bağdat’taki büyükelçiliklerini kapatmayı düşünüyor.

Pompeo Bağdat hükümetini uyardı

ABD basınında yer alan haberlere göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bağdat Hükümeti Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Mustafa Kazimi ile yaptığı telefon görüşmelerinde, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğini kapatma planını gündeme getirdi.

İki Iraklı yetkili de ABD'nin gelecek birkaç ay içinde Bağdat'taki büyükelçiliği kapatmaya yönelik ön adımlar atmaya başladığını, kapatmanın Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesiyle aynı anda gerçekleşebileceğini ve Erbil'deki Başkonsolosluğun açık tutulacağını belirtti.

Bağdat'ta bulunan iki Batılı diplomat da ülkelerinin diplomatik misyonlarının ABD'nin planından haberdar edildiğini bildirdi.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.