1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Protestoların sürdüğü Cezayir'de yeni hükümeti kurma görüşmeleri
Protestoların sürdüğü Cezayir'de yeni hükümeti kurma görüşmeleri

Protestoların sürdüğü Cezayir'de yeni hükümeti kurma görüşmeleri

Cezayir'de başbakanlığa atanan Nureddin Bedevi, yeni hükümetin kurulması için görüşmelere başlarken yeni kabine üyelerinin siyasetle ilişkisi bulunmayan uzmanlardan oluşturulacağı öne sürüldü.

A+A-

Cezayir'de başbakanlığa atanan Nureddin Bedevi yeni hükümeti kurmak için görüşmelere başladı.

İstifa eden eski cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'ya karşı gösterilerin devam ettiği ülkeyi seçimlere götürecek yeni kabine üyelerinin siyasetle ilişkisi olmayan uzmanlardan oluşacağı belirtiliyor.

Devlet Haber Ajansı'nın (APS) haberine göre, kurulacak hükümet temsilcileri ülke toplumunun demografik yapısını da yansıtacak.

Geçtiğimiz hafta eski Başbakan Ahmed Uyahya'dan görevi teslim alan Bedevi, ulusal diyalog konferansı hazırlıklarına başlanacağını duyurdu.

Buteflika'nın bu göreve atadığı eski İçişleri Bakanı Bedevi, koltuğa oturmasının ardından yaptığı ilk açıklamada yeni hükümetin, gençlerin temsil edildiği, kapsamlı ve bütünleştirici bir vizyona sahip, ulusal diyalog konferansı için dayanak niteliğinde kısa süreli olacağını kaydetmişti.

Anayasa reformu referanduma sunulacak

İki haftadan uzun süren protesto gösterilerinin ardından beşinci dönemi için cumhurbaşkanı adayı olmayacağını açıklayan 82 yaşındaki Buteflika, 18 Nisan'da yapılması planlanan seçimleri erteledi.

Bu dönemde yapılacak yeni anayasanın da referanduma sunulması bekleniyor.

Cezayir'de 1999'da yönetime gelen ve dört dönemdir görev yapan Buteflika'nın, sağlık sorunlarına rağmen seçimde aday olması ülke genelinde protestolara neden oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler