1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Putin: İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en tehlikeli dönemdeyiz
Putin: İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en tehlikeli dönemdeyiz

Putin: İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en tehlikeli dönemdeyiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinden bu yana "en tehlikeli" yıllarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, bugün yaptığı bir dizi açıklamada Türkiye ile ilişkiler ve Batılı ülkelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Perşembe günü, her yıl düzenlenen Valdai Tartışma Kulübü toplantısına katılan Putin, hiçbir zaman nükleer silah kullanımı konusunda “proaktif” bir şey söylemediklerini, buna karşın Batılı liderlerin dile getirdiği yorumlara kinayelerle cevap verdiklerini ifade etti.

Putin, daha önce de tekrarladığı gibi Rusya’nın kendisini korumak adına “mümkün olan tüm araçları” kullanacağı konusunda uyardı.

Rus lider, Batılı ülkelerin Rusya’nın bağımsızlığını ve benzersizliğini inkar etmesini “tehlikeli, kanlı ve kirli oyun” olarak yorumladı ve Batı'nın dünya meseleleri üzerindeki "tam egemenliğinin" artık sona erdiğini savundu.

“Tarihi bir an” yaşandığını ileri süren Putin, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana "en tehlikeli" ve öngörülemez yıllarla karşı karşıya olunduğunu dile getirdi.

Putin, Batı’nın dünyayı yönetmek için “umutsuzca hareket ettiğini” ifade etti ve "Gözlerimizin önünde bir gelecek dünya düzeni kuruluyor" dedi. Ayrıca ABD öncülüğündeki Batı'yı da Rusya'yı yok etmeye çalışmakla suçladı.

Öte yandan Putin Çarşamba günü ülkesinin gerçekleştirdiği yıllık nükleer tatbikatı izledi.

Rusya, sekizinci ayını geride bırakan Ukrayna savaşı sırasında ilk kez bir nükleer tatbikat gerçekleştirmiş oldu.

Putin: Erdoğan güçlü bir lider

Putin konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı her zaman Türkiye'nin çıkarlarını düşünen "güçlü bir lider" olarak tanımladı.

Erdoğan'ın her zaman "anlaşması kolay bir ortak" olmadığını kaydeden Putin, Türkiye'nin hep "güvenilir" olduğunu ve anlaşmalara varma konusunda isteklilik sergilediğini belirtti.

Kaynak: BBC Türkçe, Amerika'nın Sesi

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler