Putin: Rusya nükleer füze geliştirmek zorunda kalabilir

Putin: Rusya nükleer füze geliştirmek zorunda kalabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin yeni füze geliştirmesi halinde Rusya'nın da buna karşılık vermek "zorunda kalabileceği" açıklamasında bulundu.

ABD ile Rusya arasındaki INF Anlaşması'nın iptalinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın yeni füze geliştirmek "zorunda kalabileceğini" söyledi. Putin, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Moskova'nın ABD'nin yeni füze sistemi geliştirdiğinden haberdar olması durumunda "benzer füzeleri geliştirmek için geniş kapsamlı çalışmalara başlamak zorunda kalacağını" kaydetti.

"Sınırsız bir silahlanma yarışına" karşı uyaran Putin, "Kuralların, sınırların ve kanunların olmadığı bir kaosu önlemek için tüm tehlikeli sonuçların tartılması ve ABD ile ciddi ve yanlış anlamalara mahal vermeyen bir diyaloğa başlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Putin Rusya'nın buna hazır olduğunu söyledi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov ABD'nin Asya’da yeni sistemleri konuşlandırmaya başlaması durumunda, bunu dengelemek için, tehditleri bertaraf etmek yönünde adımların atılacağını kaydetti.

Washington 1987’de ABD ile Rusya arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) geçen Cuma günü resmi olarak çekilmiş ve yeni füze geliştirme çalışmalarına başlayacağını duyurmuştu.

Rusya'nın her adımı "karşılılık ilkesi"ne dayanacak

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından Rusya Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat servislerine, ABD'nin çalışmalarını "dikkatli" şekilde izleme direktifi verdi. Putin yaptığı açıklamada Movsova'nın her adımının "karşılılık ilkesi"ne dayanacağını vurguladı.

Trump yönetimi geçen Şubat ayında INF anlaşmasından, Moskova'nın anlaşmaya uymadığını öne sürerek çekileceğini duyurmuş, Rusya da buna yanıt olarak aynı kararı almıştı. Anlaşmanın bir maddesi uyarınca çekilme kararının resmiyet kazanması için altı aylık bir bekleme süresi gerekiyordu.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.