Rus muhalif Navalny açlık grevine başladı

Rus muhalif Navalny açlık grevine başladı

Hapiste bulunan Rus muhalif lider Aleksey Navalni doktor ve ilaç hakkının engellendiği gerekçesiyle açlık grevine başladı.

Tutuklu Rus muhalif lider Aleksey Navalny tedavi hakkı engellendiği gerekçesiyle açlık grevine başladı. Instagram üzerinden yayınlanan mesajda Navalny "Yasaya uyulması ve doktorumla görüşmeme izin verilmesi talebiyle açlık grevine başladım" dedi.

44 yaşındaki Navalny'nin bel ağrıları çektiği, ağrının sağ bacağına da vurduğu ve felç benzeri semptomlar gösterdiği belirtiliyor. Doktorları ve avukatları Navalny'nin sağ bacağını kaybedebileceği endişesini dile getiriyor. Almanya'da kaldıktan sonra ülkesine dönen Navalny başkent Moskova'nın 100 kilometre doğusundaki Pokrov'da tutuklu bulunuyor.

"Aç yatıyorum ama hâlâ iki bacağım var" diyen Navalny doktor ve ilaç hakkı olduğunu ancak ikisine de erişemediğini söyledi. Açlık grevinin başvurabileceği tek mücadele yolu olduğunu söyleyen Rus lider sol bacağında his kaybı yaşadığını belirtti. Navalny "Tıbbi yardım yerine uykusuz bırakılarak işkenceye maruz kalıyorum (her gece beni sekiz kez uyandırıyorlar)" ifadelerini kullandı.

Doktorlardan çağrı

Rusya'da bağımsız bir sendika olan Hekimler İttifakı kamuoyuna açık bir mektup kaleme alarak ceza infaz yetkililerinden Navalny'ye derhal tıbbi yardımın ulaştırılmasına izin verilmesini istemişti. Mektupta ceza infaz kurumunun tedaviye izin vermeme ve uykusuz bırakma tutumunun işkence anlamına geleceği belirtildi.

Kurum ise Rus haber ajansı Interfax'a yaptığı açıklamada Navalny'nin "sağlık durumuna göre gerekli olan tüm tıbbi yardımları aldığını" ifade etti. Açıklamada diğer tutukluların gece kontrollerinden rahatsız olmadıkları ve gardiyanların tutuklu ve mahkumların "kesintisiz sekiz saatlik uyku hakkına sıkı sıkıya riayet ettikleri" belirtildi.

Geçen yıl Ağustos ayında Rusya'da sinir gazıyla zehirlenmesinin ardından tedavi için Almanya'ya gelen Navalny 17 Ocak tarihinde ülkesine geri dönmüştü. Navalny, Rusya'ya dönüşünde, hakkındaki yolsuzluk iddiasıyla 2014 yılında verilen tecilli hapis şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Ardından hakkındaki tecil kararı iptal edilerek hapis cezasına çarptırılmıştı. Navalny, siyasi olarak nitelediği bu kararı temyize taşımıştı.

Mart ayında Avrupa Birliği ve ABD hapis kararını siyasi olarak nitelemiş, Navalny'nin serbest bırakılmasını isteyerek Rusya'ya yaptırımları devreye sokmuştu.

Kaynak: DW Türkçe

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.