1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Rusya Mali'de Fransa'nın çekildiği bölgelere konuşlanıyor
Rusya Mali'de Fransa'nın çekildiği bölgelere konuşlanıyor

Rusya Mali'de Fransa'nın çekildiği bölgelere konuşlanıyor

Rus paralı askerlerin, Fransa'nın Mali'de çekildiği askeri üs çevresinde tespit edildiği belirtildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa'nın, Mali'nin kuzeydoğusundaki Menaka'da bulunan askeri üsteki varlığını sonlandıracağını duyurması sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen Wagner paralı askerlerin söz konusu üsse yerleşmeye çalıştığı öne sürüldü.

2013 yılından bu yana Mali'de birçok askeri üs bulunduran Fransa, Rusya nedeniyle Bamako yönetimiyle yaşanan gerilimden sonra birçok merkez üssünü boşaltma kararı almıştı.

AFP'ye konuşan yerel kaynaklar, Rus özel askeri şirketine bağlı onlarca askerin Fransa'nın çekildiği üssün çevresinde tespit edildiğini aktardı.

Mali'deki Wagner paralı asker varlığı

ABD askeri yetkilileri, ülkede 800 ila bin Rus paralı askerin bulunduğunu tahmin ediyor. Wagner'in Mali'deki askeri varlığının cunta yönetimine aylık olarak 10 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor.

Wagner paralı askerleri, cihat yanlısı gruplara karşı "barışı yeniden sağlama" iddiasıyla bölgede sivillere karşı suçların da dahil olduğu birtakım faaliyetler gerçekleştiriyor.

Mali'deki cunta yönetimi, darbe sonrasında hızla Rusya'ya yaklaşmış, Rus paralı asker firması Wagner'i de ülkeye davet etmişti.

2020'de askeri darbe ile iktidara gelen Mali geçiş hükümeti ise, Wagner askeri şirketiyle değil, Rus ordusu eğitmenleriyle çalıştığını savunuyor.

Uzmanlar, Rusya'nın Afrika üzerinde nüfuz girişimlerini genişletmek amacıyla bölgede güvenlik sağlayıcısı olarak konumlandığını vurguluyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler